Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fenomén Black Friday. Jaký je původ největšího svátku nakupování?

Fenomén Black Friday. Jaký je původ největšího svátku nakupování?

V posledních letech si stále větší oblibu českých zákazníků získává takzvaný Black Friday. Pro obchodníky je tento den plný slev pomyslným začátkem nákupní předvánoční horečky. Proto se do této akce, která se koná den po Díkůvzdání zapojuje každoročně stále větší procento českých obchodů. Moderní svátek konzumu má ovšem své kořeny v hluboké hospodářské krizi začátku minulého století.  

Pojem černý pátek se poprvé objevil v souvislosti s panikou spojenou s krachem cen zlata, který americkou ekonomiku zasáhl v roce 1869. Černý pátek, jako svátek nakupování však souvisí až s další krizí, která světovou ekonomiku zbídačila v roce 1929. Po krachu na newyorské burze začali někteří obchodníci organizovat den plný slev aby alespoň částečně naplnili své pokladny a zákazníkům vrátili apetit k nakupování.

Samotný pojem černý pátek, který si v následujících letech a desetiletích získal pevné místo v kalendářích nejen Američanů, má také vysvětlení v ekonomické situaci prodejců. Po roce ve ztrátách, tedy červených číslech, se totiž během předvánoční nákupní horečky, která byla většinou odstartována právě den po Díkůvzdání, konečně obchodníci dostali do černých čísel. Ač už tento princip dávno nemusí platit, pojem černý pátek zůstal.  

Existuje však ještě jedno vysvětlení vzniku černého pátku. Říká se totiž, že den po Díkůvzdání v 19. století měli majitelé jižanských plantáží možnost koupit si otroka se slevou. Toto vysvětlení ale zůstává spíše jen nedoloženým mýtem. Někteří lidé však díky němu černý pátek dodnes bojkotují.

O ukotvení tohoto pojmu se asi nejvíce zasloužila policie ve Filadelfii v padesátých letech minulého století. Černý pátek totiž pro tamní strážníky znamenal den, kdy museli umravňovat horlivé nakupující. 

V České Republice se s akcemi spojenými s černým pátkem setkáváme ve větší míře až v posledních letech. Například internetový obchod s elektronikou czc.cz zlevňuje v tomto období některé své výrobky od roku 2013. Podobně postupují i další internetové obchody, které v rámci černého pátku zlevňují zboží hned na několik dní. „Zájem o Black Friday ze strany zákazníků jednoznačně roste – jen za první čtyři dny konání této slevové akce evidujeme meziroční růst tržeb o 40 %. I když se původně jedná o americký nákupní svátek, můžeme tak bez nadsázky konstatovat, že se čím dál víc dostává do povědomí lidí i u nás.“ říká o slevové akci marketingový ředitel společnosti czc.cz Milan Duda.   

Ač je nejčastějším předmětem slevových akcí právě elektronika, účastní se černého pátku i prodejci z dalších odvětví. Letos tak mají zákazníci možnost nakoupit se slevou také potraviny nebo letenky.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744