Hotel Mandarin i slávistický Eden. Prodej nemovitostí CEFC v Česku by firmě vynesl miliardy | info.cz

Články odjinud

Hotel Mandarin i slávistický Eden. Prodej nemovitostí CEFC v Česku by firmě vynesl miliardy

Čínská společnost CEFC oznámila, že se plánuje zbavit nemovitostí po celém světě za 65 miliard korun. Podle tiskové agentury Bloomberg jsou na prodej i ty pozemky a budovy, které firma vlastní v České republice. Za ně by čínská společnost, která bojuje s vysokým zadlužením, mohla inkasovat až několik miliard korun.

Pražské hotely Mandarin a Le Palais, Eden Aréna, Martinský palác či Florentinum. Tyto budovy, které jsou nyní ve vlastnictví CEFC, by již brzy mohly změnit svého majitele. Čínská společnost totiž potřebuje snížit míru svého zadlužení, které dosahuje asi 20 miliard dolarů a hotovost shání i velkým výprodejem nemovitostí. Po světě hodlá rozprodat až stovku nestrategických budov.

„Nemovitosti, které firma vlastní v Praze jsou velmi drahé a velmi lukrativní,“ komentuje krok společnosti pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. „Proto si je může dovolit koupit jen omezený okruh lidí či firem. Případné prodeje těchto budov proto potrvají delší dobu a výsledná cena bude záviset na vyjednávání. V případě rychlého prodeje části svých nemovitostí v Česku by CEFC mohla získat jednotky miliard korun.“

Obecně platí, že pokud se firma potřebuje zbavit nemovitostí příliš rychle, zpravidla dojedná nižší cenu. Je tak možné, že by CEFC za své budovy získala méně peněz, než za kolik je původně nakoupila.

Podle odhadů firma za nemovitosti v ČR zaplatila přes 10 miliard korun. „Florentinum bylo údajně prodáno za cenu okolo 7 miliard korun, budovu Živnobanky v roce 2011 získala skupina Radovana Vítka CPI od UniCredit Bank za 890 milionů korun a dalších 500 miliónů měla CPI investovat do její rekonstrukce,“ vypočítává pro INFO.CZ Roman Koděra, ekonom Saxo Bank.

Pražský hotel Mandarin v roce 2011 převzal singapurský holding Hotels Properties Limited i s dluhy asi za zhruba jednu miliardu korun, CEFC získala podíl v hotelu na konci léta 2016. A cena výstavby Eden Arény je také jedna miliarda. 

Celkem společnost CEFC vlastní v České republice aktiva za 38 miliard korun.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud