Huawei zná škody, které mu způsobila Trumpova administrativa. Budou menší, než se čekalo | info.cz

Články odjinud

Huawei zná škody, které mu způsobila Trumpova administrativa. Budou menší, než se čekalo

Čínský gigant Huawei vyčíslil škody, které mu způsobila či ještě způsobí administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zákazem nákupu amerických technologických komponentů. Podle agentury Bloomberg je škoda výrazně nižší, než původně odhadoval zakladatel a šéf firmy Žen Čeng-fej. Roční výnosy společnosti by se tak měly snížit přibližně o 10 miliard dolarů, původní odhady hovořily o zhruba trojnásobné částce.

Huawei se momentálně snaží vykrýt ztráty přechodem na vlastní technologie. Minulý týden firma představila nejrychlejší procesor pro umělou inteligenci na světě, který nese název Ascend 910. Ten by měl být konkurencí výrobkům společností Qualcomm a Nvidia, od nichž už Číňané nebudou moci nakupovat. 

„Ascend 910 má mnohem lepší výkon, než jsme očekávali,“ řekl takzvaný rotující předseda Huawei Eric Sü. „Nepochybně má větší výpočetní výkon než jakýkoli jiný procesor AI na světě,“ tvrdí. Podle odborných médií čip současnou konkurenci skutečně může převyšovat, pokud se ukáže, že jeho deklarované parametry v realitě odpovídají.

Překonat závislost na amerických technologiích má čínskému technologickému obrovi pomoci i vlastní operační systém Harmony OS, který společnost rovněž v uplynulých dnech představila. Ten by měl v mobilních telefonech nahradit operační systém Android od americké společnosti Google, která čínské firmě brzy přestane poskytovat klíčovou technologickou podporu. Zatím ovšem není jasné, kdy Číňané začnou tento operační systém do telefonů nasazovat a zda vůbec bude konkurenceschopný. Má ale šanci uspět minimálně na čínském trhu, který je největší na světě.

Mnohem jasněji je kolem výroby polovodičů. Agentura Bloomberg upozorňuje, že vývoj v oblasti polovodičů, který je nezbytným předpokladem pro výrobu konkurenceschopných čipů, běží v Huawei velmi rychle. HiSilicon, což je dceřiná společnost Huawei specializovaná právě na vývoj čipů, se v krátké době stala druhým největším zákazníkem největšího výrobce čipů na světě Taiwan Semiconductor Manufacturing a zařadila se hned za americký Apple.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud