Írán opět hrozí USA: Odstoupíte od dohody? Připravte se na vážné důsledky, zní z Teheránu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán opět hrozí USA: Odstoupíte od dohody? Připravte se na vážné důsledky, zní z Teheránu

Írán opět hrozí USA: Odstoupíte od dohody? Připravte se na vážné důsledky, zní z Teheránu

Íránský prezident Hasan Rúhání pohrozil Spojeným státům vážnými důsledky, pokud se jejich prezident Donald Trump rozhodne odstoupit od dohody o íránském jaderném programu. Trump tím hrozí, protože tuto dohodu z roku 2015 neschvaluje. Šéf íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání dnes prohlásil, že by Írán mohl odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Trump má o Íránu jednat dnes s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Rúhání už o víkendu řekl, že Írán může na Trumpův krok reagovat nepředvídatelným způsobem. Dnes v projevu vysílaném státní televizí řekl, že se mají USA připravit na "vážné důsledky", pokud od smlouvy odstoupí. Vláda i národ se budou podle něj důrazně bránit jakýmkoli léčkám lidí z Bílého domu. "Írán je připraven na veškeré možné situace," řekl prezident.

Šamchání prohlásil na tiskové konferenci, že pokud Trump dohodu vypoví, může se Írán stáhnout z NPT. Řekl také, že íránská agentura pro atomovou energii je připravena k "překvapivému" kroku. Na dotaz, zda tímto krokem může být odstoupení od NPT, Šamchání odpověděl: "Je to jedna ze tří možností, o nichž uvažujeme."

Macron je příznivcem dohody o íránském jaderném programu a podle agentury Reuters se bude snažit Trumpa přesvědčit, aby účast na dohodě nevypovídal. Írán ji v roce 2015 uzavřel se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly kromě Francie a USA také Británie, Německo, Čína a Rusko. Trump požaduje nové vyjednání podle něj sporných částí dohody.

Jejím účelem bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Dohoda má ale časově omezenou platnost a podle Trumpa, stejně jako podle Izraele, Íránu nezabrání obstarat si nakonec jaderné zbraně. Právě toto riziko bylo motivem dlouholetých vyjednávání s Íránem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.