Články odjinud

Konec války. J&T se dohodla s čínským CITIC na prodeji pohledávek a spolupráci

Konec války. J&T se dohodla s čínským CITIC na prodeji pohledávek a spolupráci

Skupina J&T se dohodla s čínskou společností CITIC. Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom (řídí jí CITIC Group) odkoupí veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC. Rainbow Wisdom se zároveň stane akcionářem (9,9 procenta) J&T Finance Group. 

„Po konstruktivních jednáních zástupců J&T Private Investments, J&T Finance Group SE (dále jen J&T) a Rainbow Wisdom, společnosti řízené čínskou skupinou CITIC Group (dále jen CITIC), se strany dohodly na strategické spolupráci,“ oznámila J&T v tiskové zprávě. Dohodu na Twitteru potvrdil i Jaroslav Tvrdík, o jehož dalším osudu v CEFC Europe, kde působil jako místopředseda představenstva, zatím nejsou žádné zprávy. 

J&T převzala minulý týden kontrolu nad CEFC Europe, která v Česku investovala do řady firem a nemovitostí. CEFC totiž dluží skupině J&T 450 milionů eur. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera. 

Skupina J&T během několika dní převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o projekt Florentinum, hotel Mandarin Oriental, budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě nebo fond Tradiční čínské medicíny. Tento „krizový“ management J&T podle tiskové zprávy nyní stáhne. 

„Krizový management dosazený J&T bude stažen. Po dokončení všech navazujících transakcí se společnost Rainbow Wisdom stane 9,9% akcionářem a držitelem perpetuitních certifikátů J&T Finance Group SE,“ uvedl skupina. 

V krizovém managementu zasedli Dušan Palcr a Peter Kubík z J&T. Právě Palcr ve čtvrtek podepsal notářský zápis, kterým převzal řízení CEFC Europe. Poté zasáhl do dalších firem. Palcr, který je v čele dozorčí rady fotbalové Sparty Praha, se jmenoval do představenstva společnosti Stadion Eden, která provozuje stadion v Edenu. Změny ale neudělal ve firmě Eden Arena, jež stadion vlastní, ani v samotné fotbalové Slavii.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč v pátek na twitteru napsal, že společnost je připravena okamžitě přijmou platbu zákonnou cestou a „odevzdat klíče“. To se zjevně také stalo, ale je rovněž patrné, že dohoda mezi J&T a CITIC Group jde ještě mnohem dále, protože obě skupiny nyní tvrdí, že chystají společné projekty. 

"Zástupci J&T a CITIC se dále dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group SE a CEFC Europe," uvedla J&T.

 

 

 

Články odjinud