Články odjinud

Metrostav prorazil nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo

Metrostav prorazil nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo

Na Islandu slavnostně otevřeli tamní nejdelší silniční tunel Norðfjörður, který prorazila společnost Metrostav. Ražená část stavby čítá 7,5 kilometru, ta pozemní kolem šesti. Celková cena zakázky se blížila 7,5 miliardám islandských korun (1,5 miliardy českých korun). Metrostavu šlo 65,8 procenta, zbytek dostala místní spolupracující firma. 


Tunel o víkendu otevřeli islandský ministr dopravy Jón Gunnarsson, šéf zahraničního podnikání Metrostavu Václav Soukup a český velvyslanec v Norsku a na Islandu Jaroslav Knot. Nechyběli ani zástupci Sudurverku, což je islandská partnerská společnost Metrostavu zodpovědná za pozemní část projektu.

„Ražbu jsme zahájili v listopadu 2013 a ukončili v září 2015. Dokončovací práce na tunelu si pak vyžádaly další dva roky. Téměř na den přesně se tak tunel otevírá po čtyřech letech výstavby,“ uvedl oblastní ředitel Metrostavu pro Skandinávii Aleš Gothard, který na Islandu prožil jako vedoucí uvedeného projektu čtyři roky.

Tunel, jenž propojuje dva fjordy, se razil ze dvou stran, celkově se vytěžilo 460 tisíc metrů kubických horniny. Pracovali na něm výhradně čeští a slovenští zaměstnanci Metrostavu.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

 

Články odjinud