Metrostav prorazil nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Metrostav prorazil nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo

Metrostav prorazil nejdelší tunel na Islandu, podívejte se na dokončené dílo

Na Islandu slavnostně otevřeli tamní nejdelší silniční tunel Norðfjörður, který prorazila společnost Metrostav. Ražená část stavby čítá 7,5 kilometru, ta pozemní kolem šesti. Celková cena zakázky se blížila 7,5 miliardám islandských korun (1,5 miliardy českých korun). Metrostavu šlo 65,8 procenta, zbytek dostala místní spolupracující firma. 


Tunel o víkendu otevřeli islandský ministr dopravy Jón Gunnarsson, šéf zahraničního podnikání Metrostavu Václav Soukup a český velvyslanec v Norsku a na Islandu Jaroslav Knot. Nechyběli ani zástupci Sudurverku, což je islandská partnerská společnost Metrostavu zodpovědná za pozemní část projektu.

„Ražbu jsme zahájili v listopadu 2013 a ukončili v září 2015. Dokončovací práce na tunelu si pak vyžádaly další dva roky. Téměř na den přesně se tak tunel otevírá po čtyřech letech výstavby,“ uvedl oblastní ředitel Metrostavu pro Skandinávii Aleš Gothard, který na Islandu prožil jako vedoucí uvedeného projektu čtyři roky.

Tunel, jenž propojuje dva fjordy, se razil ze dvou stran, celkově se vytěžilo 460 tisíc metrů kubických horniny. Pracovali na něm výhradně čeští a slovenští zaměstnanci Metrostavu.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.