Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na dně moře leží diamanty za miliardy dolarů. Jejich těžba začíná být reálná

Na dně moře leží diamanty za miliardy dolarů. Jejich těžba začíná být reálná

Suchozemská produkce diamantů začne podle odborných odhadů brzy klesat. Rostoucí poptávku po drahých kamenech by však mohla uspokojit těžba na mořském dně.

Trh s diamanty se už za pár let dostane do bodu, kdy existující doly nebudou schopny nasytit rostoucí poptávku po nejtvrdším z drahých kamenů. Analýza společnosti Bain & Company předpovídá, že zlom by mohl přijít už kolem roku 2019. Na základě plánů světových těžařů firma odhaduje, že v té době bude těžba vrcholit na úrovni 150 milionů karátů za rok.

Do roku 2030 těžba klesne na 110 milionů karátů. Nadějí pro diamantový průmysl je těžba na mořském dnu, kam před miliony let diamanty naplavily řeky. Největší naleziště se nachází na západním pobřeží Afriky u břehů Namibie a Jihoafrické republiky, kde by mohla řeka Orange vydat přes miliardu a půl karátů diamantů.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA E15.CZ

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link