Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejbohatší lidé v Evropě? Patří mezi ně král výtahů i zakladatelé indické automobilky

Nejbohatší lidé v Evropě? Patří mezi ně král výtahů i zakladatelé indické automobilky

Zatímco v České republice se kvůli totalitní minulosti na prvních příčkách žebříčků nejbohatší lidí umisťují podnikatelé, kteří své jmění získali ani ne za tři dekády, situace ve zbytku Evropy je odlišná. Nejbohatší lidé zde nabyli své bohatství různými způsoby, velmi rozmanité jsou také obory, ve kterých dominují. Pojďme si představit některé z nejúspěšnějších Evropanů.

Rakousko – Dietrich Mateschitz, Red Bull

Začněme u našich jižních sousedů, v Rakousku. Zde je nejbohatší osobou Dietrich Mateschitz, magazín Forbes jeho bohatství odhaduje na 15,8 miliardy dolarů. Mateschitz se narodil do rodiny s chorvatskými kořeny před dvaasedmdesáti lety. Vysokou školu studoval deset let, po jejím absolvování nastoupil do korporace Unilever. Jeho život se změnil po návštěvě Thajska, kde poprvé ochutnal nápoj Krating Daeng. Ten mu tolik uhranul, že se s autory receptury dohodl na jeho prodeji v Evropě.

Založil tak firmu Red Bull, ve které získali thajští společníci 51 procent akcií, zbytek dostal Mateschitz. I přes prvotní neúspěch se Mateshitzovi podařilo také díky výborné marketingové kampani dostat k zákazníkům. Pravděpodobně nejznámějším heslem kampaně je „Red Bull vám dává křídla,“ ta však sám Mateschitz nepotřebuje. Je totiž vlastníkem pilotní licence a dvou letadel – Dassaultu Falcon 900 a Piperu Super Cub.

Německo – Georg Schaeffler , Schaeffler Group    

Dvaapadesátiletý Georg Schaeffler je osmdesátiprocentní vlastník podílu v Schaeffler Group, celkem má nejbohatší Němec majetek v hodnotě 20,1 miliardy dolarů. Společnost stojí na základech podniku, který založil jeho otec a strýc, hlavním předmětem podnikání je výroba ložisek, a to především pro automobilový průmysl. Zbylých 20 procent drží ve společnosti Georgova matka.

Polsko – Dominika a Sebastian Kulczykovi, Kulczyk Holding

Sourozenecká dvojice zdědila jmění po svém otci Janovi Kulczykovi, polském investorovi, který zemřel v roce 2015 na komplikace po operaci. V současnosti spravují Dominika a Sebastian majetek v hodnotě 2,9 miliardy dolarů, který je rozprostřen do široké škály podnikání. Jedná se například o podíly v energetických firmách, potravinářství nebo logistických společnostech.

O podnikatelích v dalších zemích se více dozvíte na webu E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744