Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší čínský slávista mizí z vedení firem. Čeká ho stejný osud jako Jie Ťien-minga?

Největší čínský slávista mizí z vedení firem. Čeká ho stejný osud jako Jie Ťien-minga?

Prezident a člen představenstva CEFC China a prezident výkonného výboru „neziskového křídla“ CEFC Hongkong Čchen Čchiou-tchu (v českém tisku někdy také Chan Chauto, čínsky 陈秋途) podle všeho následuje svého někdejšího kolegu Jie Ťien-minga na strmé cestě z výsluní do temnot. V posledních dnech ztrácí své funkce v řídících orgánech čínských společností. Jeho jméno také před časem potichu zmizelo z webu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, založené kontroverzním Jaroslavem Tvrdíkem, kde donedávna zastával funkci čestného prezidenta.

Prezident CEFC China a (bývalý) předseda představenstva CEFC Europe Čchen Čchiou-tchu (někdy také Chan Chauto) je širší české veřejnosti znám především jako předseda dozorčí rady Slavie. Z této pozice poskytl loni pozoruhodný rozhovor časopisu Týden, který společnost CEFC tehdy zčásti vlastnila, a podle všeho přes usilovné mlžení dosud vlastní. Z textu pod názvem Moje srdce a duše budou vždy se Slávií, stojí zato citovat doslova:

„V Číně máme přísloví: Když máme všichni jedno srdce, tak dokážeme všechno… Z pracovních důvodů nemám tu možnost sledovat všechny zápasy, ale ať jsem kdekoliv, moje srdce je vždy se Slavií a s našimi fanoušky. I když nebudu přímo v Edenu, moje duše bude vždy tady.“

Dnes to začíná vypadat, že zápasy v Edenu bude Čchen Čchiou-tchu napříště sledovat spíše zpovzdálí, pokud vůbec. Zatímco Jaroslav Tvrdík se s Čchenen podle vlastních slov ještě před 14 dny potkával každý den a provoz CEFC v České republice běžel “jako obvykle”, jeho jméno zmizelo počátkem května z webu Smíšené česko-čínské obchodní komory vzájemné spolupráce. Největšímu čínskému slávistovi se přitom podle všeho příliš nedaří ani v ČLR.

CEFC v ČeskuCEFC v Českuautor: Info.cz

Web CEFC vypočítává nesčetné Čchenovy funkce v nejrůznějších ekonomických, ale také politických orgánech: člen Lidového politického poradního shromáždění v Šanghaji, člen vedení Sdružení zahraničních Číňanů z provincie Fu-ťien a Fuťienské obchodní komory apod. Obsáhlý výčet se ale začíná tenčit: Čchen Čchiou-tchu je podle zpráv v čínském tisku postupně odvoláván z vedení čínských společností, v nichž držela zadlužená CEFC nějaký podíl:

Velká čínská investiční společnost Zhongye Capital dokončila svou reorganizaci a nahradila svého akcionáře, CEFC Shanghai, privátní firmou Beijing Aerospace. Co se týče personálních otázek, z pozice supervizora ve společnosti Zhongye byl odvolán Čchen Čchiou-tchu, z ředitelských pozic Čchen Aj-kuo a Kuo Lin.

Čínské zdroje přitom stále odkazují podle oficiálního webu CEFC na Čchenovy funkce v ČR, včetně předsedy Smíšené komory. Oficiální web CEFC ovšem nebyl updatován od loňského prosince (v anglické verzi), respektive letošního února (v čínské verzi). Zachycují tedy stav společnosti v okamžiku počínajícího pádu, ještě před následnými personálními změnami.  

CEFC China čelí podle čínských zdrojů mnoha žalobám v souvislosti s neschopností vyplácet v řádném termínu výnosy z dluhopisů. V pondělí večer vydala CEFC Shanghai International oznámení, že „vzhledem k obrovským změnám v provozu a ve vedení vydavatele dluhopisů [tj. společnosti CEFC] nemůže vyplatit pohledávky ve výši 20 miliard jüanů“. CEFC tak poprvé od únorového zadržení Jie Ťien-minga není schopna splatit vydanou obligaci. Podle expertů se dá předpokládat, že CEFC nebude schopna platit ani další ze svých mnoha závazků.

Kromě mohutných personálních rošád na nejvyšších místech krachující společnosti vychází ze zpráv v čínském tisku najevo i jiná věc: riskantní mechanismus, který CEFC používala při svých „investicích“ v České republice, široce uplatňovala i jinde - vypůjčovala si peníze na vysoký úrok výměnou za zástavu akcií věřitelům. Už koncem dubna 2018 bylo přes 80 procent akcií v zástavě různých čínských bank a investičních skupin.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1