Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší rizika pro českou ekonomiku jsou obchodní války a tvrdý brexit, míní odborníci

Největší rizika pro českou ekonomiku jsou obchodní války a tvrdý brexit, míní odborníci

Přestože výhled vývoje české ekonomiky je až do konce příštího roku příznivý, „výrazně narůstají“ vnější rizika. „Potenciál dopadu na tuzemskou ekonomiku přinášejí především tvrdý brexit a hrozící obchodní války,“ varuje ve své prognóze Česká bankovní asociace. Ta očekává, že v letošním roce české hospodářství vzroste o 3.3 procenta, pro příští rok předpokládá expanzi na úrovni 2.9 procenta.

Výhled české ekonomiky je podle odborníků více než slibný. Čtvrteční prognóza České bankovní asociace uvádí, že letos bude tuzemské hospodářství expandovat o 3.3 procenta, v příštím roce se mu povede jen o čtyři desetiny procentního bodu hůře. Odborníci jsou přesvědčeni, že tímto růstem naráží ekonomika na své limity.

„Česká ekonomika se přibližuje hranici svých možností,“ míní například ekonomický analytik ČSOB Petr Dufek. „Bez dalších investic se v situaci zvyšujícího se nedostatku zaměstnanců příliš nemá kam posunout.“

Jenže stav, kdy na trhu práce budou zaměstnanci akutně chybět, ještě nějakou dobu potrvá. Česká bankovní asociace odhaduje, že míra nezaměstnanosti letos klesne na 3.2 procenta, o rok později až na 3.1 procenta. „Pokud se podíváme na reálný stav, tak nyní aktivně hledá práci asi 120 tisíc lidí, přičemž zde máme 300 tisíc oficiálně volných pracovních míst,“ doplňuje data Dufek.

Podle ekonoma ČSOB tak nyní firmy nejen nemají kde brát nové zaměstnance, ale rovněž zaspaly ve svých investicích i poslední roky ekonomické konjunktury. Naplno začaly investovat až v posledním roce. „Ony se v krátkém časovém horizontu už nemají kam investičně posunovat a vidíme naplněné kapacity zejména v automobilovém průmyslu.“

Podle Dufka je tak současná situace jakýmsi katalyzátorem restrukturalizace, kdy se nedostatečné lidské kapacity a příliš drahá lidská práce nahrazují investicemi do strojní výroby a automatizací provozů.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Miroslav Zámečník v ekonomické prognóze pro českou ekonomiku tvrdí, že „počasí je zatím dobré, ale hlavní rizika vězí ve zhoršení vnějšího prostředí.“

Podle Zámečníka jde především o možnost takzvaného tvrdého brexitu – tedy situaci, kdy by EU a Velká Británie neměly po rozluce vyjednanou dohodu o volném obchodu – a zvýšená rizika globálních obchodních konfliktů. Ty se týkají zejména Evropské unie a Spojených států, prezident Donald Trump před několika měsíci například varoval, že plánuje zavést importní cla na dovoz vozů a automobilových součástí.

Přestože modelovat analýzu dopadů těchto jevů na českou ekonomiku je obtížné, obrázek si udělat lze. „Když se na to podíváme jako na podíl vyvezené přidané hodnoty z Česka, tak v případě, kdy by obě tyto situace nastaly, tak se bavíme o 10 procentech HDP České republiky. To by pro českou ekonomiku byl velký šok.“

Analytici České bankovní asociace nicméně vidí pravděpodobnost obou scénářů jako relativně nízkou.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1