Někteří zájemci o stavbu jaderného bloku zvyšují v Česku svou aktivitu | info.cz

Články odjinud

Někteří zájemci o stavbu jaderného bloku zvyšují v Česku svou aktivitu

Celkem se o stavbu jaderného bloku v Česku podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jedná se o Rosatom z Ruska nebo jihokorejskou KHNP, ve hře je také francouzská firma EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Podle zjištění ČTK třeba pro všechny jaderné elektrárny budované ruskou firmou Rosatom dodávají výrobky české firmy. Jihokorejská KHNP zase podepsala smlouvu o partnerství s hokejovou Horáckou Slavií Třebíč, která hraje druhou nejvyšší tuzemskou soutěž.

Od tuzemských firem Rosatom odebírá třeba kabely, armatury nebo laboratorní sklo, řekla ČTK Zuzana Sommerová z PR firmy Essential Communication, mezi jejíž klienty Rosatom patří. Další zájemce o stavbu bloku, jihokorejská KHNP, zase nově sponzoruje hokejový klub v Třebíči. Na Třebíčsku leží Jaderná elektrárna Dukovany, starší ze dvou tuzemských jaderných elektráren.

Ve fázi výstavby má Rosatom v současnosti šest bloků v Rusku a osm bloků v zahraničí. Za oficiální zahájení výstavby je považován začátek odlévání betonu do základů reaktorové budovy. Jedním z českých dodavatelů pro projekty ruské firmy je například strojírenský podnik MSA se sídlem v Dolním Benešově na Opavsku. „V prvním pololetí letošního roku jsme na projekty v oblasti jaderné energetiky dodali naše produkty v částce 22 milionů korun,“ uvedla firma. Dodávky pro Rosatom za více než deset milionů korun očekává letos i společnost Kabelovna Kabex z Holýšova na Domažlicku.

Dodávky zboží do Ruska pro Rosatom za zhruba 38 až 50 milionů korun očekává letos také firma ZPA Pečky, která sídlí nedaleko Prahy. „Jde o elektrárny Kurská II, Novovoroněžská II, Smolenská, Leningradská a Rostovská,“ upřesnil výkonný ředitel firmy Jan Bulíček. Do elektráren Novovoronežská II a Běloruská zase plánuje dodat armatury pražská společnost MPower Engineering. „Podávali jsme další nabídky i na dodávku armatur pro elektrárny Kudankulam v Indii, Smolenská a Leningradská II v Rusku a Rooppur v Bangladéši,“ vysvětlil obchodní manažer firmy Miloslav Franěk.

České firmy se podle Sommerové z PR firmy zastupující Rosatom zajímají rovněž o výstavbu reaktorů ve Finsku a Maďarsku. „Jednání jsou zatím v počátečních fázích. Pro jaderné elektrárny typu VVER na Slovensku, v Bulharsku a na Ukrajině dodáváme dmychadla, rozvaděče, impulsní potrubí, speciální inženýrské činnosti a další produkty a služby,“ uvedl obchodní ředitel společnosti I&C Energo Jan Krška.

Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v Česku dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování. Premiér a předsrda hnutí ANO Andrej Babiš již dříve uvedl, že chce, aby rozhodnutí o financování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, která patří firmě ČEZ, padlo do konce letošního roku. A právě v okolí Dukovan je v poslední době aktivní další ze zájemců, jihokorejská KHNP.

Například v rámci srpnového dobrovolnického programu čtyřiadvaceti korejských studentů působilo deset zaměstnanců KHNP v neziskových organizacích v Třebíči, podílelo se na kulturním programu pro seniory či děti a pomáhalo s údržbou hokejového a fotbalového stadionu. Tento týden pak KHNP podepsala smlouvu o partnerství s hokejovou Horáckou Slavií Třebíč, která hraje druhou nejvyšší tuzemskou soutěž. Firma se stala generálním partnerem klubu, třebíčský zimní stadion nově nese označení KHNP Arena. Výše kontraktu, který byl zatím podepsán na jeden rok s opcí, nebyla zveřejněna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud