Německá ekonomika zpomaluje. HDP rostl nejpomaleji za pět let | info.cz

Články odjinud

Německá ekonomika zpomaluje. HDP rostl nejpomaleji za pět let

Německá ekonomika zpomaluje. HDP rostl nejpomaleji za pět let
 

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za posledních pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Předloni růst činil 2,2 procenta. 

Německé hospodářství se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Německo však loni zažilo už devátý rok hospodářského růstu za sebou. Ministerstvo hospodářství dnes navíc uvedlo, že růst by měl pokračovat i začátkem letošního roku.

Za hospodářským růstem v loňském roce podle statistického úřadu stála zejména domácí spotřeba. Zahraniční obchod měl na ekonomiku naopak mírně negativní dopad, protože dovoz rostl rychlejším tempem než vývoz.

Spotřebitelské výdaje v Německu těží z příznivých podmínek na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci zůstala na pěti procentech, což je nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud