Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků. Majetek premiéra přehledně

Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků. Majetek premiéra přehledně

Co všechno vlastní obří konglomerát předsedy vlády v demisi, je známá věc. Ovšem, že i sám Andrej Babiš investoval do nemovitostí, zůstávalo dosud stranou pozornosti. Ve svém portfoliu má přitom pozemky o rozloze přes 28 hektarů.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je nejen velkopodnikatel, ale svůj majetek rozšířil také prostřednictvím nemovitostí a finančních nástrojů.

Podle zjištění HlídacíPes.org nakoupil v rozmezí let 2009 až 2012 rozlehlé pozemky převážně v okolí Teplic. Část z nich tvoří parcely u severočeské obce Modlany vedené v katastru nemovitostí jako dobývací prostory.

Nejrozlehlejší komplex pozemků se nachází v okolí obce Bžany a Lysce nedaleko Teplic, které dohromady zabírají přes 18 hektarů.

Kromě pozemků vlastní Babiš také vilu v Průhonicích, kde má trvalé bydliště, a byt v luxusní rezidenci poblíž ruské čtvrti v pražské Bubenči.

INTERAKTIVNÍ MAPA NEMOVITOSTÍ VE VLASTNICTVÍ ANDREJE BABIŠE

Babišovy nemovitostiautor: katastr nemovitostí/HlídacíPes.org

Babišův Herodes

Pozemky o největší rozloze koupil Andrej Babiš postupně v letech 2010, 2011 a na konci roku 2012 od Pozemkového fondu.

Získat je od státu mohl díky tomu, že byl tehdy akcionářem společnosti První Žatecká, která na zmíněných parcelách hospodařila. Musel prokázat, že na pozemcích hospodařila minimálně tři roky před uskutečněním obchodu.

Čapí hnízdo chronologicky na stránkách Reflex.cz >>>

Při všech těchto transakcích se nechal už tehdy zastupovat Martinem Herodesem – bratrem své současné ženy Moniky Babišové, který později sehrál i důležitou roli v kauze údajného dotačního podvodu na výstavbu areálu Čapí hnízdo.

Herodes je nyní společně s manžely Babišovými a dvěma dětmi Babiše z prvního manželství v kauze Čapí hnízdo také obviněn.

Babišova stížnost na trestní stíhání byla zamítnuta, a je tak i nadále je stíhán coby premiér v demisi.

Právě v době, kdy farma Čapí hnízdo vznikala, se Babiš pustil do nákupu pozemků coby soukromá osoba. Soubor parcel o rozloze zhruba 8 hektarů koupil Babiš v roce 2009 od podnikatele Josefa Maryšky. Tři pozemky jsou v katastru nemovitostí evidovány jako dobývací prostory.

Z kupní smlouvy vyplývá, že za parcely u obce Suché a Věšťany zaplatil tehdy Babiš přes 213 tisíc korun. Pozemky v Pohradicích a v Hostomicích nad Bílinou získal od Pozemkového fondu za 433 tisíc korun.

Andrej Babiš: Nejstarší premiér, který nepožádal o důchod>>>

Pozemky, byt, akcie i pohledávky

Kromě pozemků v severních Čechách vlastní současný premiér v demisi Andrej Babiš luxusní vilu v Průhonicích, kde s rodinou žije. V Praze je ještě majitelem bytu v hlídaném komplexu Villa Bianca v Bubenči.

Za byt o rozloze 98m² ve čtvrtém patře se sklepem a garáží v roce 2003 zaplatil 231 000 eur (7,3 milionu Kč dle tehdejšího kurzu). Plnou částku uhradil ještě před podpisem. K čemu byt v současnosti využívá, nebo komu jej pronajímá, není jasné.

Bezpečnostní služba střežící objekt odmítla tyto informace sdělit a Andrej Babiš na opakované dotazy ohledně této nemovitosti nereagoval.

Současně vlastní Babiš také čtyři nemovitosti v zahraničí. Podle oznámení o majetku, které Andrej Babiš coby člen vlády podával, má k dispozici na účtu přes 43 milionů korun, dalších 170 milionů korun pak eviduje v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.

Přes 102 milionů korun má uloženo v kapitálovém životním pojištění. Vlastní také dluhopisy, akcie a podílové listy. Z majetkového oznámení ale není dohledatelné, k jakým společnostem se váží. U dluhopisů lze ale předpokládat, že jde o bondy Agrofertu. Jen na úrocích si v období od ledna do října 2017 připsal 90,4 milionu korun.

Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad ale Babiš odmítá.

Klíčové holdingy

Podstata Babišova bohatství tkví v holdingu Agrofert a skupině SynBiol, které založil a které nyní kvůli střetu zájmů formálně spravuje svěřenský fond.

Prostřednictvím těchto dvou skupin vlastní více než 200 firem v Česku i zahraničí. Jeho podnikání zasahuje široké spektrum odvětví – mlékárenství, zemědělství, masná výroba, ale i zdravotnictví či nemovitosti.

HlídacíPes.org podrobně zmapoval celou strukturu firem, které pod oba koncerny spadají.

V současné době odhaduje časopis Forbes hodnotu majetku Andreje Babiše na 4,6 miliardy dolarů. Řadí se tak na druhé místo žebříčku nejbohatších lidí v Česku.


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofertautor: HlídacíPes.org

Ke stažení ve vysokém rozlišení (z publikace HlídacíPes.org: Babiš. Vůdce pro 21. století)


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiolautor: HlídacíPes.org


Text vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1