Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků. Majetek premiéra přehledně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků. Majetek premiéra přehledně

Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků. Majetek premiéra přehledně

Co všechno vlastní obří konglomerát předsedy vlády v demisi, je známá věc. Ovšem, že i sám Andrej Babiš investoval do nemovitostí, zůstávalo dosud stranou pozornosti. Ve svém portfoliu má přitom pozemky o rozloze přes 28 hektarů.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je nejen velkopodnikatel, ale svůj majetek rozšířil také prostřednictvím nemovitostí a finančních nástrojů.

Podle zjištění HlídacíPes.org nakoupil v rozmezí let 2009 až 2012 rozlehlé pozemky převážně v okolí Teplic. Část z nich tvoří parcely u severočeské obce Modlany vedené v katastru nemovitostí jako dobývací prostory.

Nejrozlehlejší komplex pozemků se nachází v okolí obce Bžany a Lysce nedaleko Teplic, které dohromady zabírají přes 18 hektarů.

Kromě pozemků vlastní Babiš také vilu v Průhonicích, kde má trvalé bydliště, a byt v luxusní rezidenci poblíž ruské čtvrti v pražské Bubenči.

INTERAKTIVNÍ MAPA NEMOVITOSTÍ VE VLASTNICTVÍ ANDREJE BABIŠE

Babišovy nemovitostiautor: katastr nemovitostí/HlídacíPes.org

Babišův Herodes

Pozemky o největší rozloze koupil Andrej Babiš postupně v letech 2010, 2011 a na konci roku 2012 od Pozemkového fondu.

Získat je od státu mohl díky tomu, že byl tehdy akcionářem společnosti První Žatecká, která na zmíněných parcelách hospodařila. Musel prokázat, že na pozemcích hospodařila minimálně tři roky před uskutečněním obchodu.

Čapí hnízdo chronologicky na stránkách Reflex.cz >>>

Při všech těchto transakcích se nechal už tehdy zastupovat Martinem Herodesem – bratrem své současné ženy Moniky Babišové, který později sehrál i důležitou roli v kauze údajného dotačního podvodu na výstavbu areálu Čapí hnízdo.

Herodes je nyní společně s manžely Babišovými a dvěma dětmi Babiše z prvního manželství v kauze Čapí hnízdo také obviněn.

Babišova stížnost na trestní stíhání byla zamítnuta, a je tak i nadále je stíhán coby premiér v demisi.

Právě v době, kdy farma Čapí hnízdo vznikala, se Babiš pustil do nákupu pozemků coby soukromá osoba. Soubor parcel o rozloze zhruba 8 hektarů koupil Babiš v roce 2009 od podnikatele Josefa Maryšky. Tři pozemky jsou v katastru nemovitostí evidovány jako dobývací prostory.

Z kupní smlouvy vyplývá, že za parcely u obce Suché a Věšťany zaplatil tehdy Babiš přes 213 tisíc korun. Pozemky v Pohradicích a v Hostomicích nad Bílinou získal od Pozemkového fondu za 433 tisíc korun.

Pozemky, byt, akcie i pohledávky

Kromě pozemků v severních Čechách vlastní současný premiér v demisi Andrej Babiš luxusní vilu v Průhonicích, kde s rodinou žije. V Praze je ještě majitelem bytu v hlídaném komplexu Villa Bianca v Bubenči.

Za byt o rozloze 98m² ve čtvrtém patře se sklepem a garáží v roce 2003 zaplatil 231 000 eur (7,3 milionu Kč dle tehdejšího kurzu). Plnou částku uhradil ještě před podpisem. K čemu byt v současnosti využívá, nebo komu jej pronajímá, není jasné.

Bezpečnostní služba střežící objekt odmítla tyto informace sdělit a Andrej Babiš na opakované dotazy ohledně této nemovitosti nereagoval.

Současně vlastní Babiš také čtyři nemovitosti v zahraničí. Podle oznámení o majetku, které Andrej Babiš coby člen vlády podával, má k dispozici na účtu přes 43 milionů korun, dalších 170 milionů korun pak eviduje v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.

Přes 102 milionů korun má uloženo v kapitálovém životním pojištění. Vlastní také dluhopisy, akcie a podílové listy. Z majetkového oznámení ale není dohledatelné, k jakým společnostem se váží. U dluhopisů lze ale předpokládat, že jde o bondy Agrofertu. Jen na úrocích si v období od ledna do října 2017 připsal 90,4 milionu korun.

Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad ale Babiš odmítá.

Klíčové holdingy

Podstata Babišova bohatství tkví v holdingu Agrofert a skupině SynBiol, které založil a které nyní kvůli střetu zájmů formálně spravuje svěřenský fond.

Prostřednictvím těchto dvou skupin vlastní více než 200 firem v Česku i zahraničí. Jeho podnikání zasahuje široké spektrum odvětví – mlékárenství, zemědělství, masná výroba, ale i zdravotnictví či nemovitosti.

HlídacíPes.org podrobně zmapoval celou strukturu firem, které pod oba koncerny spadají.

V současné době odhaduje časopis Forbes hodnotu majetku Andreje Babiše na 4,6 miliardy dolarů. Řadí se tak na druhé místo žebříčku nejbohatších lidí v Česku.


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofertautor: HlídacíPes.org

Ke stažení ve vysokém rozlišení (z publikace HlídacíPes.org: Babiš. Vůdce pro 21. století)


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiolautor: HlídacíPes.org


Text vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.