Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Míra nezaměstnanosti v Česku by letos měla klesnout o půl procentního bodu na 2.4 procenta, v příštím roce se sníží o další desetinu procentního bodu. Vyplývá to z výhledu, který dnes v Praze představil generální tajemník OECD Ángel Gurría. Nízká míra nezaměstnanosti ale není jen pozitivní. Kvůli nedostatku zaměstnanců totiž bude jedním z důvodů poklesu tempa růstu české ekonomiky v dalších letech, tvrdí OECD.

Přestože téměř pětiprocentního hospodářského růstu z loňského roku se letos ani napřesrok nepodaří dosáhnout, výkon ekonomiky je dobrý a krátkodobý výhled je příznivý, tvrdí zpráva OECD. Ta počítá s tím, že tempo růstu české ekonomiky letos zpomalí na 3.8 procenta, příští rok ekonomika Česka bude podle odhadů expandovat o 3.2 procenta.

Hlavním důvodem slabšího růstu bude především nedostatek pracovních sil na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Česku byla loni nejnižší v celé Evropské unii (2.9 procenta) a letos by měla dále klesnout. Tento rok na 2.4 procenta, napřesrok ještě o desetinu procentního bodu. „Nedostatek pracovních sil může zatížit ekonomický výkon,“ tvrdí zpráva. Podle ní se počet volných míst na úřadech práce od roku 2010 zesedminásobil – ze 30 tisíc na necelých 270 tisíc v letošním dubnu.

„Pro nás je to velice cenná zpráva a cenná doporučení. Jsem potěšen, že hodnocení ekonomické situace je příznivé. Hlavní problém je, že nemáme dostatek pracovních sil,“ komentoval zprávu na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Podle předsedy vlády potřebuje česká ekonomika jako oporu vedle automobilového průmyslu i další odvětví. „A potřebujeme rovněž reformu vzdělávání." 

Naopak s tím, že za slabším ekonomickým růstem stojí nedostatek zaměstnanců, nesouhlasí odboráři. „Na rozdíl od autorů se nedomníváme, že negativní vliv na růst HDP má nedostatek pracovní síly, ale spíše vědomé zaostávání v investicích do nových, produktivnějších technologií. I proto zatím Západ nedoháníme," uvedla v reakci na zveřejnění zprávy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS.)

Zpráva OECD tvrdí, že zlepšit situaci na pracovním trhu by mohly větší investice do vzdělání a zvyšování kvalifikace pracovníků. Zpráva rovněž doporučuje zvýšit pružnost trhu práce zavedením částečných úvazků, což by pomohlo například zaměstnávání žen po rodičovské dovolené. A v neposlední řadě OECD doporučuje zrychlit imigrační řízení a ulehčit integraci cizinců, aby se mohli zapojit do pracovního procesu. 

V sekci věnované rizikům zpráva uvádí, že existují náznaky, že se česká ekonomika přehřívá a roste nad svůj potenciál. „Proto může růst inflace a mezd vést k normalizaci úrokových sazeb rychleji, než se původně očekávalo,“ naznačuje zpráva. OECD si v sekci věnované rizikům všímá i velké závislosti země na exportu či růstu cen nemovitostí. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1