Články odjinud

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Míra nezaměstnanosti v Česku by letos měla klesnout o půl procentního bodu na 2.4 procenta, v příštím roce se sníží o další desetinu procentního bodu. Vyplývá to z výhledu, který dnes v Praze představil generální tajemník OECD Ángel Gurría. Nízká míra nezaměstnanosti ale není jen pozitivní. Kvůli nedostatku zaměstnanců totiž bude jedním z důvodů poklesu tempa růstu české ekonomiky v dalších letech, tvrdí OECD.

Přestože téměř pětiprocentního hospodářského růstu z loňského roku se letos ani napřesrok nepodaří dosáhnout, výkon ekonomiky je dobrý a krátkodobý výhled je příznivý, tvrdí zpráva OECD. Ta počítá s tím, že tempo růstu české ekonomiky letos zpomalí na 3.8 procenta, příští rok ekonomika Česka bude podle odhadů expandovat o 3.2 procenta.

Hlavním důvodem slabšího růstu bude především nedostatek pracovních sil na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Česku byla loni nejnižší v celé Evropské unii (2.9 procenta) a letos by měla dále klesnout. Tento rok na 2.4 procenta, napřesrok ještě o desetinu procentního bodu. „Nedostatek pracovních sil může zatížit ekonomický výkon,“ tvrdí zpráva. Podle ní se počet volných míst na úřadech práce od roku 2010 zesedminásobil – ze 30 tisíc na necelých 270 tisíc v letošním dubnu.

„Pro nás je to velice cenná zpráva a cenná doporučení. Jsem potěšen, že hodnocení ekonomické situace je příznivé. Hlavní problém je, že nemáme dostatek pracovních sil,“ komentoval zprávu na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Podle předsedy vlády potřebuje česká ekonomika jako oporu vedle automobilového průmyslu i další odvětví. „A potřebujeme rovněž reformu vzdělávání." 

Naopak s tím, že za slabším ekonomickým růstem stojí nedostatek zaměstnanců, nesouhlasí odboráři. „Na rozdíl od autorů se nedomníváme, že negativní vliv na růst HDP má nedostatek pracovní síly, ale spíše vědomé zaostávání v investicích do nových, produktivnějších technologií. I proto zatím Západ nedoháníme," uvedla v reakci na zveřejnění zprávy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS.)

Zpráva OECD tvrdí, že zlepšit situaci na pracovním trhu by mohly větší investice do vzdělání a zvyšování kvalifikace pracovníků. Zpráva rovněž doporučuje zvýšit pružnost trhu práce zavedením částečných úvazků, což by pomohlo například zaměstnávání žen po rodičovské dovolené. A v neposlední řadě OECD doporučuje zrychlit imigrační řízení a ulehčit integraci cizinců, aby se mohli zapojit do pracovního procesu. 

V sekci věnované rizikům zpráva uvádí, že existují náznaky, že se česká ekonomika přehřívá a roste nad svůj potenciál. „Proto může růst inflace a mezd vést k normalizaci úrokových sazeb rychleji, než se původně očekávalo,“ naznačuje zpráva. OECD si v sekci věnované rizikům všímá i velké závislosti země na exportu či růstu cen nemovitostí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud