Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Nezaměstnanost v Česku klesne ke dvěma procentům, bude brzdit ekonomický růst, tvrdí OECD

Míra nezaměstnanosti v Česku by letos měla klesnout o půl procentního bodu na 2.4 procenta, v příštím roce se sníží o další desetinu procentního bodu. Vyplývá to z výhledu, který dnes v Praze představil generální tajemník OECD Ángel Gurría. Nízká míra nezaměstnanosti ale není jen pozitivní. Kvůli nedostatku zaměstnanců totiž bude jedním z důvodů poklesu tempa růstu české ekonomiky v dalších letech, tvrdí OECD.

Přestože téměř pětiprocentního hospodářského růstu z loňského roku se letos ani napřesrok nepodaří dosáhnout, výkon ekonomiky je dobrý a krátkodobý výhled je příznivý, tvrdí zpráva OECD. Ta počítá s tím, že tempo růstu české ekonomiky letos zpomalí na 3.8 procenta, příští rok ekonomika Česka bude podle odhadů expandovat o 3.2 procenta.

Hlavním důvodem slabšího růstu bude především nedostatek pracovních sil na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Česku byla loni nejnižší v celé Evropské unii (2.9 procenta) a letos by měla dále klesnout. Tento rok na 2.4 procenta, napřesrok ještě o desetinu procentního bodu. „Nedostatek pracovních sil může zatížit ekonomický výkon,“ tvrdí zpráva. Podle ní se počet volných míst na úřadech práce od roku 2010 zesedminásobil – ze 30 tisíc na necelých 270 tisíc v letošním dubnu.

„Pro nás je to velice cenná zpráva a cenná doporučení. Jsem potěšen, že hodnocení ekonomické situace je příznivé. Hlavní problém je, že nemáme dostatek pracovních sil,“ komentoval zprávu na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Podle předsedy vlády potřebuje česká ekonomika jako oporu vedle automobilového průmyslu i další odvětví. „A potřebujeme rovněž reformu vzdělávání." 

Naopak s tím, že za slabším ekonomickým růstem stojí nedostatek zaměstnanců, nesouhlasí odboráři. „Na rozdíl od autorů se nedomníváme, že negativní vliv na růst HDP má nedostatek pracovní síly, ale spíše vědomé zaostávání v investicích do nových, produktivnějších technologií. I proto zatím Západ nedoháníme," uvedla v reakci na zveřejnění zprávy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS.)

Zpráva OECD tvrdí, že zlepšit situaci na pracovním trhu by mohly větší investice do vzdělání a zvyšování kvalifikace pracovníků. Zpráva rovněž doporučuje zvýšit pružnost trhu práce zavedením částečných úvazků, což by pomohlo například zaměstnávání žen po rodičovské dovolené. A v neposlední řadě OECD doporučuje zrychlit imigrační řízení a ulehčit integraci cizinců, aby se mohli zapojit do pracovního procesu. 

V sekci věnované rizikům zpráva uvádí, že existují náznaky, že se česká ekonomika přehřívá a roste nad svůj potenciál. „Proto může růst inflace a mezd vést k normalizaci úrokových sazeb rychleji, než se původně očekávalo,“ naznačuje zpráva. OECD si v sekci věnované rizikům všímá i velké závislosti země na exportu či růstu cen nemovitostí. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.