Obchodní válka by mohla ničivě poškodit i Česko, varuje ekonom Kysilka | info.cz

Články odjinud

Obchodní válka by mohla ničivě poškodit i Česko, varuje ekonom Kysilka

Hrozící obchodní válka mezi USA a Evropskou unií by mohla ničivě dopadnout i na Česko, které je velmi závislé na vývozu i dovozu zboží. Pokud by spor vypukl naplno a na některé oblasti by byla uvalena vysoká cla, mohla by v České republice přijít o práci spousta lidí, výrazně by zdražilo zboží a životní úroveň by rychle poklesla. Ve studiu Blesku to řekl ekonom Pavel Kysilka. „Česko je dokonce jednou z nejzranitelnějších zemí na světě,“ uvedl v rozhovoru.

Ekonom Pavel Kysilka, bývalý ředitel České spořitelny a viceguvernér České národní banky, je ve světle obchodní války mezi USA a Evropou velmi ostražitý. Ve studiu Blesku řekl, že ekonomické hašteření by mohlo mít fatální dopady na světovou ekonomiku i na jednotlivé země, zvláště pak na Česko.

„Jsem hodně nervózní, mám velké obavy. Jsou to věci, které mohou skutečně velmi tvrdě dopadnout na jednotlivé země a velké segmenty obyvatelstva. A tady končí veškerá legrace,“ řekl v rozhovoru. Podle něj může eskalace této války vést k opakování ekonomické krize před 10 lety i zhoršení životní úrovně milionů lidí.

„Jsme otevření a zranitelní“

Češi by přitom patřili mezi ty, kdo by dopady pocítil nejvíce. „Česko je jednou z nejvíce otevřených ekonomik na světě. Vyvážíme i dovážíme obrovskou část zboží a služeb vůči tomu, co vyrobíme. Je to dobře, protože je naše ekonomika díky tomu otužilá, jsme dobří a výkonní. Ale zároveň jsme enormně zranitelní proti nástrojům obchodní války,“ řekl Kysilka s tím, že jde hlavně o zvyšování cel. Česko je dokonce jednou z nejzranitelnějších zemí na světě.

Tento a další rozhovory najdete na Blesk.cz >>

Babišův hlavní nepřítel je Trump. Ohrožuje česká bujará léta, stahují se mračna, tvrdí ekonom Kovanda v pořadu Štrunc! autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud