Články odjinud

Obchodní válka. Trump kvůli únikům technologií uvalil cla na čínské zboží ve výši 25 procent

Obchodní válka. Trump kvůli únikům technologií uvalil cla na čínské zboží ve výši 25 procent

Americký prezident uvalil cla na dovoz vybraného čínského zboží ve výši 25 procent. Cla se budou týkat zboží v hodnotě 50 miliard dolarů. USA odůvodňují tento krok, který bude znamenat obchodní válku, únikem technologií a krádežemi duševního vlastnictví ze strany Číny.

Americký prezident Trump oznámil uvalení 25procentních cel na více než tisíc druhů zboží importovaného z Číny. Cla se dotknou v první fázi zboží za asi 34 miliard dolarů, ve druhé fázi pak půjde o výrobky za dalších 16 miliard dolarů. Prezident varoval, že v případě odvetných čínských opatření cla dále rozšíří.

„Spojené státy už nebudou tolerovat ztráty technologií a intelektuálního vlastnictví kvůli neférovým ekonomickým praktikám,“ uvedl americký prezident ve svém tiskovém prohlášení. „Tato cla jsou naprosto zásadní, abychom takovým únikům pro příště zamezili a ochránili tak americká pracovní místa.“

Ne všichni však souhlasí. „Zavedení cel přenese náklady za čínské neférové obchodní praktiky na americké výrobce, spotřebitele a farmáře,“ uvedl v reakci Thomas Donohue, prezident americké obchodní komory. „Není to správné.“

Spojené státy loni dovezli z Číny zboží za 505 miliard dolarů, do Říše středu naopak vyvezli výrobky jen za 130 miliard. Obchodní deficit tak dosáhnul úrovně 375 miliard dolarů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud