Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od koho si půjčí přes milion Čechů? Trh nebankovních půjček čeká zemětřesení

Od koho si půjčí přes milion Čechů? Trh nebankovních půjček čeká zemětřesení

Dohled nad nebankovním trhem v celkové výši téměř 150 miliard korun, kam spadají i stále populární spotřebitelské úvěry, nově převzala ČBN. Ta až do června 2018 rozhoduje o udělení licencí všem poskytovatelům, od nichž si menší rychlé půjčky bere přes milion Čechů. Jejich poskytovatelů včetně zprostředkovatelů kdysi existovalo až 60 tisíc, později ale jejich počet klesl ke 2 tisícům. O licenci ale nyní ČNB žádá pouze stovka subjektů.

Mnozí z nich ji ale nemusí dostat, protože nesplní nová a přísnější kritéria pro poskytovatele nebankovních půjček. Mezi ty totiž kromě jasné vlastnické struktury patří i minimální počáteční kapitál 20 milionů korun, který nesmí klesnout, a především i ekonomicky udržitelný plán. Jenže ani někteří největší poskytovatelé spotřebitelských úvěrů nejsou schopni vytvořit zisk, přestože stále zvyšují celkový objem půjčených peněz.

Třeba společnost Fair Credit, patřící v nebankovním segmentu do pětky největších, vykázala jen za loňský rok ztrátu přes 100 milionů korun. Zisk nevytvořila od svého vzniku v roce 2013 zisk a kumulovaná ztráta se blíží půlmiliardě korun. Má téměř 250 zaměstnanců a přes 12 000 obchodních zástupců po celé ČR. Ztrátu téměř 20 milionů korun vykázala za rok 2015 i firma Bohemia Energy Finance.

Jenže právě ekonomické výsledky podle zdrojů z těchto firem nyní ČNB prověřuje. A vzhledem ke ztrátovosti i některých největších hráčů může už brzy dojít k velkému přeskupení na trhu, když se počet poskytovatelů nebankovních půjček ještě dál zredukuje. Ti, co dostanou od ČNB licenci, pak budou přebírat klienty firem, které licenční kritéria nesplní. A případně i těch, kteří o licenci vůbec nezažádali a hrozí, že přejdou do šedé zóny bez kontroly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744