Peking dal společnosti CITIC zelenou pro převzetí CEFC. Zeman to oznámí v Číně | info.cz

Články odjinud

Peking dal společnosti CITIC zelenou pro převzetí CEFC. Zeman to oznámí v Číně

Čínské soudy umožnily tamní společnosti CITIC převzít aktiva firmy CEFC Europe, která vlastní podniky a nemovitosti v České republice. INFO.CZ informaci potvrdily dva důvěryhodné zdroje. Převzetí by měl slavnostně oznámit prezident Miloš Zeman na nadcházející cestě do Pekingu.

O prodeji CEFC Europe společnosti CITIC napsal v září čínský list South China Morning Post. Transakci se ale podařilo finalizovat až nyní. Podle tehdejších informací měl CITIC získat majetek CEFC v Česku za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč).

Úspěšné převzetí by měli slavnostně oznámit prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching během nadcházející Zemanovy návštěvy Číny. Zeman se do Pekingu vypraví na summit o novodobé Hedvábné stezce, kam jej Si Ťin-pching pozval loni.

Pražský hrad na dotaz INFO.CZ ohledně Zemanových plánů v Číně do vydání textu nereagoval. Redakce má však informaci potvrzenou ze dvou dobře informovaných důvěryhodných zdrojů.

INFO.CZ zjistilo, že čínské soudy odsouhlasily převzetí všech českých aktiv, která jsou přímo ve vlastnictví CEFC. Obchod se netýká dceřiných společností CEFC. Vyňaty z transakce jsou například podíly v mediální společnosti Empresa Media, kterou Číňané vlastní společně s Jaromírem Soukupem, a leteckém přepravci Travel Service.

CITICCITICautor: Info.cz

CITIC oznámil vstup do CEFC Europe loni na jaře poté, co čínské úřady zadržely zakladatele CEFC a dodnes poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Čínská média následně zveřejnila, že Peking Jie Ťien-minga vyšetřuje pro podezření ze závažné hospodářské kriminality. Peking tuto informaci potvrdil i Zemanovým poradcům.

Potíže CEFC souvisely i s jejím zadlužením. Na firmu tvrdě dopadlo zpřísnění kontrol finančních rizik, k němuž čínská vláda přistoupila z obav před nárůstem firemních dluhů a neprůhledností bankovního sektoru. Kvůli tomu se CEFC dostala do problémů se splácením svých závazků.

CITIC Group je čínským státním konglomerátem, který působí ve více než třiceti zemích světa. Má přímé vazby na nejvyšší představitele čínské komunistické strany. V Česku společnost založila firmu CITIC Europe. Podle informací ze svého webu plánuje rozvíjet nové projekty především v oblastech výroby, cestovního ruchu či potravinářství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud