Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvod obřích rozměrů. Banka Barclays se během krize zachránila díky prapodivné dohodě s Katarem

Podvod obřích rozměrů. Banka Barclays se během krize zachránila díky prapodivné dohodě s Katarem

Jedna z největších bank světa – Barclays – a čtyři její někdejší vrcholní manažeři čelí obvinění z podvodu, jehož se podle britských žalobců měli dopustit v souvislosti s peněžními injekcemi z Kataru, které pomohly zachránit banku během globální finanční krize v roce 2008.

Katarští investoři nalili do britské banky před devíti lety 15 miliard dolarů, což jednomu z největších peněžních ústavů pomohlo překonat celosvětovou finanční krizi bez nutnosti vyhlásit krach. Finanční injekce od zahraničního investora byla pro banku a její vrcholné vedení dle CNN výhodnější než vládní podpora, protože se tak vyhnula riziku zvýšeného dohledu a kontrolám platů vedoucích pracovníků.

Na trasakci netratili ani katarští investoři. Banka jim poskytla úvěr ve výši tří miliard dolarů a zaplatila za poradenské služby 322 milionů liber. Podle vyšetřovatelů tím ale porušila zákon. Žalobci obvinili banku a čtyři její někdejší vrcholové manažery - Johna Varleyho, Rogera Jenkinse, Toma Kalarise a Richarda Boatha ze spiknutí za účelem podvodu a nezákonné finanční pomoci. Bankéřům hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, banka může dostat pokutu.

Aktuální obvinění je jen dalším v řadě, s nimiž se banka musí vyrovnávat. Před dvěma měsíci pošramotila pověst Barclays kauza jejího šéfa Jese Staleyho. Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) a regulační úřad britské centrální banky oznámily, že Staleyho vyšetřují kvůli tomu, že se loni v červnu snažil zjistit totožnost zaměstnance, který dopisem oznámil nepravosti ve firmě. Ve svém jednání navíc pokračoval i poté, co ho bezpečnostní tým varoval, že takové vyšetřování je nezákonné. Staley uvedl, že nevěděl, že zjišťovat autorství dopisu se nesmí, a omluvil se za to.  

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744