Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražská burza je mezi evropskými premianty. Daří se jí i díky slabé koruně

Pražská burza je mezi evropskými premianty. Daří se jí i díky slabé koruně

Českým akciím letos nahrává slabá koruna, část zahraničních spekulantů do nich krátkodobě parkuje své peníze.

Pražské burze letošní rok svědčí. Se 4,2 procenta růstu za bezmála dva měsíce aspirují české akcie na evropskou výkonnostní trojku, oproti kontinentálnímu průměru pak letos berou zatím takřka dvojnásobek. Vedle solidního byznysu hlavních tvůrců indexu PX nahrává domácímu trhu i dočasný faktor jménem slabá koruna. Část zahraničních spekulantů totiž investuje do akcií v průběhu čekání na ukončení devizových intervencí České národní banky.

„Očekávané posílení koruny po skončení devizových intervencí ČNB vede investory k tomu, že jsou vůči českým akciím o něco vstřícnější,“ tvrdí hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek. Zatímco doposud se příliv spekulativního kapitálu odrážel primárně v rostoucích cenách českých státních dluhopisů, zvláště letos si prý kapitál začal více všímat akcií.

„Spekulace na silnější korunu mohou podporovat zájem o české akcie ještě i celý letošní rok,“ zdůrazňuje ekonom BH Securities Martin Vlček s tím, že k obratu nemusí dojít ani spolu s uvolněním kurzu koruny, který centrální bankéři dle svých slov směrují na konec prvního pololetí. „Nezapomínejme ale, že jde jen o krátkodobý faktor, postoj investorů vůči Praze se jinak v zásadě nezměnil,“ dodává Sobíšek.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link