Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přísnější pravidla pro hypotéky? Banky už našly způsob, jak je obejít

Přísnější pravidla pro hypotéky? Banky už našly způsob, jak je obejít

Banky a hypoteční poradci stále nacházejí skulinky, které jim umožňují obcházet doporučení České národní banky, jež znemožňuje či reguluje poskytování hypoték se žádnou nebo nízkou zástavou. Přibližně 300 až 450 tisíc korun je průměrná výše spotřebitelského úvěru, který se používá k dofinancování hypoték.

K dosažení požadované zástavy se například užívají spotřebitelské úvěry. „Poradci spolupracující s naší společností potvrzují zvýšený zájem klientů o spotřebitelské úvěry a jedním z důvodů je bezpochyby také zpřísnění poskytování hypoték,“ uvádí Roman Bečička ze společnosti Broker Trust.

„Z praxe mám zkušenost, že vybrané banky skutečně umožňovaly v některých případech obejít doporučení ČNB prostřednictvím spotřebitelských úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou,“ sděluje spolupracovník Broker Trust, hypoteční specialista Martin Jansen.

„Většinou ale doporučovaly jinou banku. Spotřebitelské úvěry a hypotéku si nebylo možné vzít v jedné bankovní skupině,“ dodává. Připomíná ale, že nevýhodou spotřebitelských úvěrů je vyšší úroková sazba než u hypoték a také kratší splatnost do deseti let.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1