Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní ústup bitcoinu. Na síle nabírají ostatní kryptoměny

Rekordní ústup bitcoinu. Na síle nabírají ostatní kryptoměny

Tak slabé slovo bitcoin na globálním trhu ještě neměl. Dominance bitcoinu na trhu kryptoměn v prvních dnech letošního roku propadla na historické dno. Nejpopulárnější virtuální měna současnosti se koncem minulého týdne podílela na celkové hodnotě všech virtuálních měn pouhými 35 procenty, ještě před rokem byla nadvláda bitcoinu ve světě virtuálních plateb téměř absolutní.

Trh s elektronickými platidly byl tehdy tvořen z 85 procent právě bitcoinem. Odborníci soudí, že bitcoin svou pomíjející dominanci znovu obnoví. „Domnívám se, že hodnota bitcoinu bude ještě po nějaký čas dominovat vůči ostatním kryptoměnám. Důvodem je zejména rozšíření této měny, pomáhá tomu i vnímání bitcoinu jako reprezentanta kryptoměn obecně a také puncu prvenství ve vzniku kryptoměn,“ soudí odborník poradenské společnosti Deloitte na virtuální měny Jan Seidl.

O světovou dvojku se přetahují měny ethereum a ripple, které zároveň patří k těm s nejrychlejším růstem cen. Ripple například v loňském roce posílil o 36 tisíc procent, bitcoin oproti tomu „jen“ o 1 300.

Takřka čtvrtinu trhu s kryptoměnami pak dokázaly začátkem letošního roku ovládnout prozatím nepříliš známé měny mimo desítku těch největších. Těch je v současnosti kolem čtrnácti set a každým měsícem přibývají desítky dalších, a to především takzvaným ICO, tedy primární nabídkou mincí.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Odborníci jsou ale vůči nim skeptičtí. „Nastává bublina pro projekty, které se tváří jako kryptoměny, ale ve skutečnosti jsou to centralizované anebo takzvaně předtěžené „divnocoiny.“ Až bublina praskne, hodně lidí přijde o peníze, projekty krachnou a bitcoin zase získá na důvěře, protože se opět potvrdí, že jeho síla je v decentralizaci a nezávislosti,“ domnívá se odborník na kryptoměny Paralelní polis Pavel Ševčík.

Další články o ekonomice a byznysu si přečtěte na webu E15.cz.

Kolik kryptoměn znáte? Přehledný seznam najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744