Reuters: Křetínský se připravuje na převzetí vlastníka obchodů Makro | info.cz

Články odjinud

Reuters: Křetínský se připravuje na převzetí vlastníka obchodů Makro

Reuters: Křetínský se připravuje na převzetí vlastníka obchodů Makro
 

Daniel Křetínský se podle agentury Reuters připravuje na převzetí německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a k níž drží také opční kontrakty, které ho opravňují k nákupu dalších akcií. Společnost EP Global Commerce (EPGC), kterou Křetínský vlastní se slovenským investorem Patrikem Tkáčem, odmítla na dotaz ČTK informaci komentovat.

Prostřednictvím společnosti Makro Cash & Carry působí Metro i v České republice. EPGC podle Reuters provádí finanční a další přípravy, aby mohla oznámit nabídku na převzetí Metra, možná už v březnu. Termín závisí kromě dalšího na současných jednáních s dalšími akcionáři. Konečné rozhodnutí ohledně akvizice podle zdrojů zatím učiněno nebylo. Akcie Metra v reakci zpevnily až o šest procent.

Skupina jedná s bankami a úvěrovými institucemi, jednání se ale netýkají pouze Metra, nýbrž i dalších investic firmy.

Jak EPGC, tak Metro, jehož tržní kapitalizace nyní dosahuje 5,2 miliardy eur (132,8 miliardy Kč), odmítly informaci agentury komentovat.

Křetínský s Tkáčem chtějí podle dřívějších zpráv mít vliv na složení představenstva a dozorčí rady, ale nemají zájem výrazněji měnit kapitálovou strukturu Metra, zejména pokud jde o poměr vlastního jmění a dluhu a o dividendovou politiku.

Společnost EPGC vstoupila do německé firmy poprvé loni v srpnu. Koncem loňského září uvedla, že svůj podíl v Metru AG zvýšila na 10,9 procenta, přes opční kontrakty Křetínský a Tkáč ovládají 20,59 procenta hlasovacích práv německé společnosti. Opce vyprší v červnu, ale může být o tři měsíce prodloužena. Překročení limitu 30 procent podle německého práva znamená povinnost učinit nabídku na převzetí celé společnosti, Křetínský s Tkáčem ale mohou také přijít s dobrovolnou nabídkou.

Společnost Metro se značkou Metro Cash & Carry má podle svého webu v 25 zemích více než 760 obchodů a zaměstnává přes 100.000 lidí. Obsluhuje přitom asi 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real firma v Německu provozuje 280 prodejen a pracuje pro ni více než 34.000 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud