Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S česko-čínskými lázněmi u Brna se dál počítá. Podrobnosti nyní vyjednává Zemanova delegace

S česko-čínskými lázněmi u Brna se dál počítá. Podrobnosti nyní vyjednává Zemanova delegace

Jihomoravský kraj nadále usiluje o vybudování lázeňského střediska v Pasohlávkách na Brněnsku, o kterém se jako o česko-čínském projektu mluví už od roku 2015. Zástupci kraje dnes v Číně podepsali s čínskou developerskou společností RiseSun memorandum o společném postupu. Sdělila to hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO). Dřívější memorandum mezi RiseSun a společností Thermal Pasohlávky vlastněnou krajem a obcí vypršelo. Do konce září musí podle Malé vzniknout projektový záměr, o němž rozhodnou rada a zastupitelstvo kraje.

Podle dřívějších plánů mají lázně vzniknout za dvě miliardy korun na ploše asi 20 hektarů. RiseSun pověřila realizací investice vláda čínské provincie, která je partnerskou provincií kraje. „Představenstvo Thermalu Pasohlávky nedotáhlo projekt s čínským investorem do konce a nechalo to původní memorandum vypršet. Nebýt nynějších změn v představenstvu Thermalu Pasohlávky, projekt by pravděpodobně musel být realizován jinak a někým jiným," uvedla Malá.

Podle ní nové memorandum podepsaly přímo kraj a RiseSun. „Budeme nadále jednat se zástupci investora o podobě projektu a jeho dalších podrobnostech," řekla Malá. Spolu s hejtmanovým náměstkem Romanem Hanákem (ČSSD) je součástí delegace, která doprovází na návštěvě v Číně prezidenta Miloše Zemana. „Zatím nelze říct, zda se to na 100 procent povede, ale máme nové memorandum o společném postupu. Do 30. 9. musí Thermal Pasohlávky a RiseSun předložit projektový záměr, o kterém rozhodne rada a zastupitelstvo kraje, zda budeme pokračovat. Projekt má celkově politickou podporu i podporu prezidenta," dodala Malá.

Nové memorandum chválí i bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), za jehož působení vzniklo první memorandum. „Jsem rád, že nové vedení navázalo na naši práci a úspěšně dokončí jednání s čínským partnerem. Vedení kraje v tom má moji plnou podporu i důvěru, protože projekt významně pomůže jihomoravské turistice, cestovnímu ruchu i zaměstnanosti na Břeclavsku," uvedl Hašek.

Ve vymezeném prostoru v Pasohlávkách zatím žádné lázně nejsou, ale místo je na lázeňské budovy připravené. Kraj založil s obcí firmu Thermal Pasohlávky už v roce 2007 a společnost budovala pro lázeňskou zónu potřebnou infrastrukturu. Lázeňští odborníci však už v minulosti řekli, že stavba nebude jednoduchá. Problém spatřovali nejen ve stavbě samotné, ale i v nedostatku pracovních sil, poukazovali také na možný nedostatek přírodních zdrojů, které jsou základem pro lázeňskou činnost.

Pasohlávky leží asi 30 kilometrů jižně od Brna. Žije v nich zhruba 700 obyvatel. Obec je na břehu vodní nádrže Nové Mlýny a v jejím katastru jsou hydrotermální zdroje. V blízkosti je chráněná krajinná oblast Pálava a Lednicko-valtický areál. Okolí proto hojně navštěvují turisté.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1