Šanghajská část CEFC v podstatě padla, nesplatila dluhopisy za sedm miliard | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šanghajská část CEFC v podstatě padla, nesplatila dluhopisy za sedm miliard

Šanghajská část CEFC v podstatě padla, nesplatila dluhopisy za sedm miliard

Šanghajská část čínské skupiny China CEFC Energy, která se potýká s obrovskými potížemi i v Česku, dnes v podstatě padla. CEFC Shanghai International Group podle agentury Reuters nesplatila dluhopisy ve výši 327 milionů dolarů, tedy téměř sedmi miliard korun. 

Šanghajská část CEFC je v podstatě další z obětí zátahu úřadů na společnosti, které představují finanční riziko pro celou čínskou ekonomiku. Je to přitom vůbec poprvé, kdy firma nedokázala dostát svým závazkům. Ještě tak vzrostou obavy o kondici celé skupiny, jejíž šéf a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťienming skončil v únoru za mřížemi. 

"Vzhledem ke změnám a omezením produkce vydavatele dluhopisů, nebylo možné získat dostatečný obnos," uvedla společnost na webu šanghajského clearingového centra. Vyjádření firmy ovšem nepřišlo jak "blesk z čistého nebe". Šanghajská část CEFC už v polovině května varovala, že možná nebude schopna dostát svým závazkům.

"Společnost zůstane v blízké komunikaci s investory a relevantními zprostředkovateli a odpovídající opatření vzhledem k bankrotu a bude informovat o jejich postupu," uvedla firma. Dluhopisy CEFC Shanghai International Group měli paradoxně nejlepší možné hodnocení AAA od domácí čínské ratingové agentury China Lianhe Credit Rating.

Podle expertů ovšem nejde o poslední bankrot, jehož bude svět v následujících měsících svědkem. "Tohle je jen takový předkrm. Bude jim mnohem víc," uvedl nejmenovaný zdroj agentury Reuters. Jen samotná CEFC Shanghai má vydaných 12 emisí dluhopisů v celkové hodnotě téměř 100 miliard korun. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.