Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šanghajská část CEFC v podstatě padla, nesplatila dluhopisy za sedm miliard

Šanghajská část CEFC v podstatě padla, nesplatila dluhopisy za sedm miliard

Šanghajská část čínské skupiny China CEFC Energy, která se potýká s obrovskými potížemi i v Česku, dnes v podstatě padla. CEFC Shanghai International Group podle agentury Reuters nesplatila dluhopisy ve výši 327 milionů dolarů, tedy téměř sedmi miliard korun. 

Šanghajská část CEFC je v podstatě další z obětí zátahu úřadů na společnosti, které představují finanční riziko pro celou čínskou ekonomiku. Je to přitom vůbec poprvé, kdy firma nedokázala dostát svým závazkům. Ještě tak vzrostou obavy o kondici celé skupiny, jejíž šéf a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťienming skončil v únoru za mřížemi. 

"Vzhledem ke změnám a omezením produkce vydavatele dluhopisů, nebylo možné získat dostatečný obnos," uvedla společnost na webu šanghajského clearingového centra. Vyjádření firmy ovšem nepřišlo jak "blesk z čistého nebe". Šanghajská část CEFC už v polovině května varovala, že možná nebude schopna dostát svým závazkům.

"Společnost zůstane v blízké komunikaci s investory a relevantními zprostředkovateli a odpovídající opatření vzhledem k bankrotu a bude informovat o jejich postupu," uvedla firma. Dluhopisy CEFC Shanghai International Group měli paradoxně nejlepší možné hodnocení AAA od domácí čínské ratingové agentury China Lianhe Credit Rating.

Podle expertů ovšem nejde o poslední bankrot, jehož bude svět v následujících měsících svědkem. "Tohle je jen takový předkrm. Bude jim mnohem víc," uvedl nejmenovaný zdroj agentury Reuters. Jen samotná CEFC Shanghai má vydaných 12 emisí dluhopisů v celkové hodnotě téměř 100 miliard korun. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1