Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Tesly Elon Musk hrozí, že opustí Trumpův poradní tým. Vadí mu odstoupení od klimatické dohody

Šéf Tesly Elon Musk hrozí, že opustí Trumpův poradní tým. Vadí mu odstoupení od klimatické dohody

Ředitel automobilky Tesla a zakladatel kosmické společnosti SpaceX Elon Musk pohrozil, že odstoupí z poradní rady amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokud Spojené státy odstoupí z pařížské klimatické dohody z roku 2015. Trump má své rozhodnutí o osudu dohody oznámit dnes večer. Napsal to na svém twitterovém účtu s dovětkem „Učiňme Ameriku opět skvělou“.

„Nevím, jakým směrem Paříž půjde, ale udělal jsem všechno, co jsem mohl, abych prostřednictvím rad a dalších lidí v Bílém domě přímo poradil prezidentu Spojených států, abychom zůstali,“ napsal Musk na twitteru. „V takovém případě nebudu mít jinou možnost, než odejít z rady,“ dodal.

Podnikatel a miliardář Elon Musk zasedá ve dvou poradních sborech Trumpovy administrativy, které se zaměřují na podnikání a pracovní místa ve výrobě. Musk se už v minulosti dostal pod palbu kritiky za to, že pracuje pro tým prezidenta Trumpa. Někteří zákazníci kvůli tomu dokonce zrušili své objednávky automobilu Model 3, které Tesla vyrábí.

Rozhodnutí o klimatické dohodě, kterou Donald Trump zpochybňuje od své loňské volební kampaně, hodlá prezident zveřejnit dnes ve 21 hodin středoevropského času.

V amerických médiích převažuje názor, že se hlava státu rozhodla od dohody ustoupit, i když o detailech se stále jen spekuluje. Trumpův tým, jehož členem je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn, prý nyní zvažuje jen to, jak od pařížské dohody odstoupit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1