Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatná zpráva. Česko už není vyspělou zemí, podle expertů patří opět mezi rozvojové

Špatná zpráva. Česko už není vyspělou zemí, podle expertů patří opět mezi rozvojové

Banka JPMorgan vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí. Nově ji zařadí do skupiny emerging markets. Důvodem je výše příjmu na hlavu, která se poslední tři po sobě jdoucí roky pohybuje pod úrovní stanovenou pro vyspělé země.

S informací přišel server Patria.cz, který se odvolává na zprávu banky. Podle ní banka zařadí Česko indexů pro rozvojové země. Učiní tak během tří měsíců mezi 28. dubnem a 30. červnem.

Expert Michal Skořepa z České spořitelny vysvětlil pro INFO.CZ možné dopady tohoto hodnocení. „Pro Českou republiku to znamená velmi málo, protože to řazení do indexů, co JP Morgan používá, je určitým vodítkem pro investory, ale v současnosti všichni dobře víme, že zájem o české dluhopisy je pod silným tlakem z úplně jiných důvodů - z hlediska zejména ukončování kurzového závazku,“ myslí si Skořepa a vysvětluje, že JP Morgan je sice významný hráč, co se týče výpočtu indexů, ale není jediný.  

Podle Skořepy bude mít toto přeřazení určitý vliv na peněžní toky. „Je otázka, zda to bude čistý příliv nebo odliv. JP Morgan uvádí, že se bude jednat o čistý příliv a tedy že se vlastně octneme jako relativně bohatá ekonomika v indexu, kde jsou spíš horší dlužníci, vlády z chudších zemí,“ dodává.

Z hlediska reputačního se ale podle analytika nic významného nestane. Protože kromě investorů do dluhopisů se lidé řídí také tím, jakou máme reputaci u Mezinárodního měnového fondu nebo ECB a tam všude Česko figuruje v dobře hodnocených skupinách. Navíc Skořepa upozorňuje, že indikátor je velmi složitý a má velké zpoždění.  

„Poslední rozumná čísla jsou za rok 2015, ale solidní růst našeho HDP se odehrál až v letech 2015 a 2016 a myslím si, že Česká republika má před sebou relativně příznivé období. Takže se klidně může stát, že se u nich zase vyhoupneme zpátky nahoru. Oni zrovna teď mluvili o těch posledních třech letech, kdy se začínala česká ekonomika zpátky nadechovat, takže zkrátka a dobře možná nebude trvat dlouho, co to přehodnotí,“ vysvětluje. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744