Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Střední třída si na hypotéku ani nesáhne, ČNB chybovala, říká developer Evžen Korec

Střední třída si na hypotéku ani nesáhne, ČNB chybovala, říká developer Evžen Korec

Evžen Korec (61), generální ředitel developerské společnosti Ekospol, tvrdě kritizuje rozhodnutí České národní banky omezit dostupnost hypoték. ČNB podle Korce chybně přečetla situaci na trhu. Nedostatek bytů na trhu mají podle něj v rukou politici, kteří by měli zjednodušit podmínky pro schvalování stavebních projektů.

Česká národní banka předminulý týden oznámila zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Vy jste ji za to poměrně razantně zkritizoval. Co vás k tomu vedlo?

Zpřísnění podmínek pro získání hypoték, se kterým přišla Česká národní banka, by bylo opodstatněné, pokud by jejich ceny nekontrolovatelně rostly, a kdyby docházelo k tomu, čemu se populárně říká bublina.

Vy s tímto výkladem situace nesouhlasíte?

Zásadně nesouhlasím. A nejde jenom o mě. Stejně to hodnotí třeba Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB.

Když to není bublina, proč tedy podle vás tak rostou ceny nemovitostí?

Bytů je velmi málo, přičemž povolování stavby nových trvá mimořádně dlouho a je mimořádně obtížné. Nejsou dostupné stavební pozemky v přiměřených cenách. Navíc během posledních let došlo k zásadnímu nárůstu ceny stavebních prací. To všechno jsou příčiny nárůstu ceny nemovitostí, o bublinu ale opravdu nejde. Kroky České národní banky jsou neadekvátní tomu, co se ve skutečnosti odehrává.

Podle vás jde tedy na realitním trhu o klasické zvýšení cen zaviněné nedostatkem poptávaného produktu?

Ano, je to tak.

ČNB nicméně zpřísnění podmínek pro získání hypotéky neodvolá. Co se podle vás dá nyní na trhu čekat?

Krátkodobě dojde k úplně opačnému efektu, než jaký ČNB předpokládá. Každý, kdo v budoucnosti nedosáhne na hypotéky, se ji bude snažit narychlo získat. Zásah České národní banky totiž v podstatě zapříčiní, že si běžná střední třída na hypotéku ani nesáhne. Přijde o možnost vlastnického bydlení.

Dovedete odhadnout, kolika lidí se to týká?

Zhruba třetiny až čtyřiceti procent potenciálních žadatelů. Už současná restrikce je tvrdá, ta chystaná střední třídu opravdu od hypoték odřízne. Znovu říkám, že pokud by hrozil nekontrolovatelný nárůst cen, byly by kroky ČNB nejspíš logické. Nic takového ale nehrozí. Centrální banka naprosto chybně vyhodnotila situaci.

Proč je podle vás na trhu málo bytů?

Česká republika má jeden z nejpomalejších povolovacích procesů v Evropě. Průměrně velký projekt se povoluje kolem pěti let. Navíc nejsou pozemky. Za to mohou třenice mezi politiky. Pražský územní plán byl schválen v roce 2000, od té doby docházelo už jenom k dílčím úpravám. Pozemky pro stavbu ale docházejí zhruba za deset let, takže zásoba pozemků úplně vyschla. Kvůli tomu neustále klesá počet nově stavěných bytů. Normální stav by byl kolem sedmi tisíc nových bytů ročně, je jich asi o dva tisíce méně a tendence stále klesá. Ne proto, že by nebyla poptávka, prostě není jak udělat nabídku.

Ještě by mělo zaznít, že současně s klesajícím počtem nových bytů roste nájemné. Lidé, které ČNB odstřihla od možnosti vzít si hypotéku, ovšem patrně nebudou mít ani na extrémní nájemné, nemám pravdu? Pokud ale lidé zvládají platit vysoké nájemné, jistě by zvládli i hypotéku.

Mělo by se nechat čistě na lidech, jestli si bydlení budou financovat prostřednictvím hypotéky, nebo jestli půjdou do nájmu. Každopádně když si srovnám tržní hypotéky a nájemné, jsou zhruba na stejné úrovni. Domnívám se, že výhodnější a logičtější je si prostřednictvím hypotéky platit vlastní bydlení. Nicméně jsou i podmínky, kdy má opodstatnění i nájemní bydlení, například kvůli dočasnému zaměstnání a tak podobně.

Máte představu, jakým způsobem se lidé, které ČNB vyřadila z možnosti žádat o hypotéku, dostanou k bydlení?

Budou si byt muset pronajímat. Například pro mladé rodiny není jiná možnost. To, co Česká národní banka udělala, ale lidem bere možnost svobodné volby. Namísto ní budou jednat pod tlakem toho, čemu se říká poznaná nutnost.

Poměrně často se ozývá názor, že ČNB svým přístupem k dostupnosti hypoték nahraje spekulantům, kteří beztak můžou za enormní ceny realit i nájemného…

…kdo to říká?

Lidé v diskuzích, takhle to prostě určitá část z nich vnímá.

Tak to ale není. Za vysoké ceny bytů může pokřivený trh, na kterém nabídka osudově kulhá za poptávkou. Tím, kdo trh pokřivil, v žádném případě nejsou nějací spekulanti. Tady bych zopakoval to, co už jednou zaznělo. Na trhu je nedostatek bytů kvůli politické nedohodě na pražském územním plánu…

…Praha tak významně ovlivňuje celostátní trh?

Ano, protože velká většina nových bytů se staví a prodává právě v Praze, o mnoho méně potom v Brně. Takže pokud se bavíme o trhu s novými byty, mluvíme převážně o Praze. A za jejich nedostatek prostě opravdu nemohou lidé, kteří k bytům přistoupili jako k investiční příležitosti. Z našich dat navíc vyplývá, že většinou jde o soukromé investory, kteří si jednoduše vyhodnotili, že investice do bytu je jedna z nejjistějších a současně výnosných. Po pravdě řečeno, kdyby jich nebylo a kdyby trh nezásobovali byty, už by lidé neměli kde bydlet.

Lidé, zejména mladé rodiny a lidé v důchodovém věku, nicméně stejně kde bydlet nemají. Co říkáte na možnost, že by politici uvolnili stavební pozemky a developeři by za to postavili určité procento takzvaných startovacích nebo sociálních bytů?

Především bych chtěl říct, že cokoliv bude lepší, než když stavitelem bude samo město, protože město nikdy nebude schopné takové efektivity, jakou dosahuje soukromý podnikatel. A k vaší otázce – ano, pokud by byla dohodnuta legitimní pravidla a podíl sociálních bytů by byl rozumný, přistoupil bych na jednání s politiky. Rád bych s nimi ale mluvil i o jiné věci, a totiž jak zjednodušit povolovací řízení.

Jak si to představujete?

Všechna potřebná vyjádření a posudky by si měl v jasně stanovené lhůtě opatřovat stavební úřad, nikoliv developer. Jinde ve světě to tak funguje, nevím, proč by to nemělo jít i u nás.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232