Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět na prahu velké obchodní války. 5 klíčových otázek, které byste měli vědět o amerických clech

Svět na prahu velké obchodní války. 5 klíčových otázek, které byste měli vědět o amerických clech

Nebude se v ní střílet, přesto má smysl tuhle válku sledovat. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz oceli a hliníku i pro EU, Kanadu a Mexiko postavilo svět před nejvyšší riziko obchodního konfliktu od 30. let minulého století. O co se hraje? A jak bude spor pokračovat?

Co se stalo?

Americký prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. Ve skutečnosti nejde o nová cla. Trump zavedl 25procentní sazby na dovoz oceli a 10procentní na dovoz hliníku již 23. března. Státům Evropské unie, Kanadě nebo Mexiku však udělil dočasnou výjimku. Tu nyní ruší, a opatření se tak nově budou vztahovat i na evropské firmy.

O jak velký krok jde?

Jde o zásadní krok. Teoreticky až o začátek velkého obchodního konfliktu nejen mezi USA a Evropskou unií. Trumpovo rozhodnutí postavilo svět před největší riziko obchodní války od 30. let 20. století, kdy americká cla spustila domino efekt protekcionistických opatření napříč průmyslovým světem. Nyní hrozí, že se v obchodní válce ocitnou tři největší ekonomiky světa – americká, čínská a jednotný evropský trh.

Co Trump sleduje?

Cla jsou prostředkem, kterým americký prezident chce zatlačit primárně na Čínu, z níž proudí do Spojených států velké množství levné oceli. Čína patří vedle Brazílie, Jižní Koreje nebo třeba Mexika k největším dovozcům oceli do USA. Cílem je ale zároveň ten úplně největší – Kanada. S Kanadou a Mexikem pojí Spojené státy smlouva o volném obchodu zvaná NAFTA. Stejně jako o dalších podobných dohodách se o ní Trump vyjadřoval kriticky. Cla mohou působit jako tlak na její reformu, aby byla pro Američany výhodnější.

Jak zareaguje Evropa a svět?

Už z prvotních reakcí je vidět, o jak velkou věc jde. Německá kancléřka Angela Merkelová označila cla za ilegální krok, který přináší hrozbu eskalační spirály, jež poškodí každého. Kanadský premiér Justin Trudeau zase nechápe, jak může být Kanada hrozbou pro americkou národní bezpečnost. Trump totiž cla zavedl na základě zákona z roku 1962, který to prezidentovi umožňuje v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost.

Státy zároveň připravují seznamy produktů, kterých se dotknou protiopatření. Mexiko na něj vzápětí po oznámení umístilo kromě oceli také vepřové maso, jablka, brusinky a sýry. Evropa se podle dřívějších vyjádření chystá uvalit cla na dovoz bourbonu, džínsů nebo motocyklů z USA. Předložila také seznam, na kterém je rýže, kukuřice nebo arašídová pomazánka. Zároveň chce napadnout cla u Světové obchodní organizace (WTO), jelikož se domnívá, že jsou v rozporu s jejími pravidly. Kanada kromě oceli a hliníku namíří svá cla na whisky, džusy a další potraviny.

Jaké bude mít konflikt dopady?

Ještě je brzy odhadovat. Bude záležet na konkrétní podobě protiopatření a další eskalaci situace. Jisté však je, že jakoukoli obchodní válku prohrávají především zákazníci. Cla zvyšují náklady výrobců, kteří je následně promítnou do cen zboží. Některé produkty tak na pultech obchodů zřejmě podraží.

Dopady budou tvrdé také na samotné Spojené státy. Kromě zhoršení vztahů se spojenci jí hrozí i ekonomické ztráty. Přestože krátkodobě mohou cla pomoci zaměstnancům v ocelárnách, dlouhodobě poškodí výrobce, kteří budou kvůli vyšším nákladům vyrábět své zboží dráž. Protiopatření se navíc zřejmě dotknou i dalších sektorů. Podle americké obchodní komory může v důsledku obchodní války a případného odstoupení od NAFTA zmizet až 2,6 milionu pracovních míst.

Český svaz průmyslu a obchodu tvrdí, že cla ohrožují především oceláře. Například Třinecké železárny se obávají o dopady na výrobu kolejnic. Zároveň se ale domnívají, že ztráty nahradí vyšší poptávka na evropských trzích.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1