Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Světově úspěšná česká firma Linet na prodej? Vedení vyhlíží strategického partnera

Světově úspěšná česká firma Linet na prodej? Vedení vyhlíží strategického partnera

Jeden z největších světových výrobců zdravotních lůžek česká firma Linet se nejspíš chystá k prodeji. Buď půjde podle informací týdeníku Euro o prodej části firmy do rukou velkého strategického investora, který bude moct zajistit větší výrobní kapacity a expanzi na zahraniční trhy, nebo dokonce o prodej celé firmy.

Strategický investor ze stejného odvětví může firmě nabídnout lepší cenu. Získá totiž větší benefity než finanční investor, který nemůže zajistit větší propojení v oblasti odbytu nebo nákup surovin, uvádí týdeník. Právě strategický investor by se prý mohutně expandujícímu Linetu nyní hodil.

Tržby společnosti vzrostly loni o 27 procent na 3,3 miliardy korun. Naopak výrazně klesl provozní i čistý zisk, a to ze 432 milionů na zhruba 171 milionů korun, uvádí Euro. V září Linet koupil většinový podíl ve firmě Borcad Medical, která vyrábí porodní lůžka, gynekologická a dialyzační křesla. Hodnota firmy se pohybuje kolem půl miliardy eur, tedy asi 13,5 miliardy korun, tvrdí její šéf Zbyněk Frolík.

Vedení Linetu ale jakoukoli akvizici odmítá. „Žádný podíl se v Linetu neprodává,“ vyvrátil pro Euro informaci o prodeji spolumajitel firmy Frolík. „Každá společnost naší velikosti průběžně hledá příležitosti pro další udržitelný růst,“ nevyloučil, že společnost hledá strategického partnera. Na burzu podle něj ale společnost v dohledné době vstupovat nebude, řekl týdeníku. 

„Navzdory tomu, že jsem jasně dementoval spekulace o prodeji, byť jen podílu společnosti LINET, ještě jednou a důrazně. Tedy žádný prodej části, natož celé společnosti, se nekoná a ani není v plánu. LINET permanentně roste a není důvod uvažovat o prodeji,“ uvedl pro INFO.CZ Frolík.

Současným vlastníkem je nizozemská firma Linet Group, kterou z poloviny podle informací Eura vlastní německý Wibo Holding, Frolíkova rodina má ve firmě asi třetinu, majiteli dalších podílů jsou Ivan Husák a Luděk Šofr.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744