Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tequila na burze. Chystá se tam její největší výrobce

Tequila na burze. Chystá se tam její největší výrobce

Mexická nápojová skupina Jose Cuervo, která je největším výrobcem tequily na světě, by již brzy mohla uskutečnit odkládanou primární nabídku akcií. Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že společnost plánuje 8. února stanovit cenu pro primární nabídku, ze které chce získat až jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy Kč).

Firma již loni podruhé odložila primární nabídku poté, co zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem poslalo dolů peso na rekordní minimum vůči dolaru a vyvolalo obavy ze zpomalení růstu druhé největší ekonomiky Latinské Ameriky. Podle jednoho ze zdrojů firma pro primární nabídku zvažuje cenu 30 až 34 peso za akcii (35 až 40 Kč).

Rozhodnutí o vstupu na burzu přichází v době, kdy mexický akciový trh oživuje. Od počátku roku si hlavní index akciové burzy připsal 2,7 procenta. Firma by také mohla těžit z poklesu pesa k dolaru od voleb o 15 procent, které zlevnilo produkty firmy na americkém trhu, upozornila agentura Bloomberg. Severní Amerika má na celkovém objemu prodeje podíl 60 procent. Na druhé straně však firma varovala, že případné zrušení nebo opětovné projednání severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA, kterým hrozí Trump, by mohlo mít na její podnikání vážný dopad.

Firmu založil Jose Antonio de Cuervo v roce 1795, před vyhlášením nezávislosti Mexika na Španělsku. Společnost uvádí, že je nejstarším výrobce lihovin v Severní Americe bez přerušení provozu. Firmu kontroluje rodina miliardářů Beckmannových, kteří zůstanou majoritními akcionáři i po primární nabídce. Zisk z nabídky chce společnost použít na financování růstu a rozšíření svého portfolia.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link