Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tesla jako černá díra na peníze: Automobilka má finanční problémy, každou minutu utratí 130 tisíc korun

Tesla jako černá díra na peníze: Automobilka má finanční problémy, každou minutu utratí 130 tisíc korun

Vystačí, nebo nevystačí? Tuto otázku si v posledních týdnech pokládají snad všichni analytici, kteří sledují finanční rezervy automobilky Tesla. Agentura Bloomberg totiž nedávno spočítala, že firma Elona Muska nyní utrácí hotovost tempem 6.5 tisíce dolarů (asi 130 tisíc korun) za minutu a je dost možné, že automobilce do konce roku dojdou peníze. Na tyto zprávy reagují i akcie Tesly, které se oproti svému vrcholu v loňském září snížily bezmála o čtvrtinu a zvrat v tomto trendu by mohlo přinést snad jen plnění produkčních cílů u Modelu 3. Ty jsou ale zatím v nedohlednu. 

Na konci loňského roku Tesla disponovala volnou hotovostí asi 3.4 miliardy dolarů, nicméně jak nyní uvádějí analytici, peníze jakoby se Muskovi ztrácely před očima. Podle agentrury Bloomberg totiž každá minuta firmu stojí 6.5 tisíc dolarů a je tak dost pravděpodobné, že aby společnosti peníze nedošly, bude muset jít s kůží na trh pro další kapitálovou injekci. To však Musk odmítá, dluhy společnosti jsou již nyní na úrovni 9.4 miliardy dolarů. 

Bruce Clark z renomované agentury Moody´s nicméně varoval, že firma si letos bude potřebovat půjčit až dvě miliardy dolarů, aby jí nedošla hotovost a mohla pokračovat ve své produkci. Ta je přitom v epicentru pozornosti; všichni sledují, jak se Muskovu týmu daří naplnit produkční cíle svého prvního masově vyráběného automobilu – Modelu 3.

Podle zprávy Tesly z počátku dubna se automobilce dařilo na konci prvního kvartálu vyrábět asi dva tisíce vozů tohoto modelu týdně, tedy asi 40 procent cílované úrovně. „Očekáváme však, že během druhého čtvrtletí se naše produkce Modelu 3 rapidně zvýší,“ kaje se automobilka. Při klíčové produkci pěti tisíc vozů Modelu 3 by Tesla vykázala pozitivní cash flow. Tu automobilka neoznámila v posledních pěti kvartálech v řadě.

Elon Musk si tak je dobře vědomý toho, že hraje o čas. Proslýchá se, že v jediné továrně Tesly tráví většinu svého času a na produkci nových modelů osobně dohlíží. Nedávno rovněž připustil rezervy ve svém původním přístupu, kdy chtěl vyrábět vozy v plně automatizovaném provozu za pomoci co nejmenšího počtu lidí. Továrna Tesly v kalifornském Fremontu tak měla připomínat vizi budoucnosti – stroje, které vyrábějí stroje. Tento model se nicméně podle Muska neosvědčil a byl částečně zodpovědný za současné produkční problémy a zpoždění dodávek.

Sám Musk proto připustil, že „podcenil lidskou pracovní sílu“ a otevřel tři tisíce nových pracovních pozic. Firma přitom už během loňského roku počet svých zaměstnanců zdvojnásobila a nyní pro Muska pracuje přes 40 tisíc lidí.

Odpověď na to, zda bude Musk muset shánět nové kreditní linky, nicméně přinesou až příští měsíce. Jasné však je, že hospodaření automobilky je i tak pořádně napjaté. V prvním kvartálu firma na úrocích za půjčky zaplatila 146 milionů dolarů, podobnou sumu, jako například konkurenční automobilka General Motors, která však měla přibližně desetinásobný obrat. A další výzvy Muska čekají už na počátku příštího roku, kdy by měla podle Clarka nastat doba splatnosti dluhů firmy ve výši 1.2 miliardy dolarů. 

Objednávky automobilů firmě nechybí, na Model 3 jich má asi 400 tisíc – a zálohy, které s nimi přicházejí, jsou jedním z vítaných způsobů, jak firma získává finance. Pokud se nicméně Muskovi a jeho týmu nepodaří vyřešit nedostatek produkčního výkonu, může jeho legendární firma čelit vážným problémům. Ty se zatím vždy slavnému vizionáři vždy podařilo odvrátit, často i na poslední chvíli, ovšem i on kdysi přiznal, že očekává až 90procentní šanci, že jeho projekt Tesla neuspěje a zkrachuje.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1