Články odjinud

Tykač vyráží na miliardové nákupy po Evropě. Půjde proti proudu, cílí na uhelné i plynové elektrárny

Tykač vyráží na miliardové nákupy po Evropě. Půjde proti proudu, cílí na uhelné i plynové elektrárny

Podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač založil novou holdingovou společnost Seven Energy, která by se pro něj měla stát platformou k zahraničním akvizicím. Prostřednictvím této firmy chce nakupovat západoevropské uhelné elektrárny až za miliardu dolarů (20.5 miliardy korun). Jejich současní majitelé od nich totiž často dávají kvůli obavám z regulace a změně svého zaměření ruce pryč, Tykačovi experti však věří, že uhlí v Evropě ještě odepsané není. V praxi tak aplikuje zásadu jednoho z nejznámějších světových investorů Warrena Buffetta, který nakupuje vždy, když ostatní prodávají. 

Německo, Anglie, Itálie či Španělsko. To jsou hlavní trhy, kde chce Tykač nové elektrárny nakupovat. Firma pod vedením ředitele Alana Svobody má na nákupy zatím přibližně miliardu dolarů, v případě potřeby je ale možné tento kapitál podstatně navýšit. „Pro nejbližší roky financemi limitováni rozhodně nebudeme,“ je přesvědčený Svoboda. 

„Náš hlavní cíl bude Německo, velký trh se spoustou elektráren, které mohou změnit majitele. Ale chceme se zaměřovat na celou západní Evropu a diverzifikovat i z pohledu regulatorních rizik. Naopak nás východ či balkánské státy, kde je méně čitelné právní prostředí, nás nezajímají," vysvětluje ředitel holdingu. 

Firma už má první akviziční cíle vytipované. „Jednání o akvizicích již vedeme," řekl pro INFO.CZ Svoboda, nicméně konkrétní elektrárny, o které má firma zájem, nezmínil. „Předpokládám nicméně, že tyto akvizice proběhnou ještě během letošního roku. Rozhodně je to náš plán.“ 

Tykačův nový holding Seven Energy chce primárně nakupovat uhelné a plynové elektrárny, kterých se jejich současní majitelé mnohdy lacino zbavují. „Evropští energetičtí hráči se nyní začínají profilovat v tom, jak vidí svou roli do budoucna,“ vysvětluje Svoboda. Mnohé společnosti se snaží prosadit v energetice z obnovitelných zdrojů, a prodávají proto své tradiční elektrárny na fosilní paliva. Předpokládají směřování evropské energetiky právě k obnovitelným zdrojům a k jádru. 

Svoboda a jeho tým expertů je nicméně přesvědčený, že tento proces bude pomalejší. „Uhelné zdroje nejde jen tak najednou vypnout, a doufat, že budou nahrazeny. Náš předpoklad je takový, že uhlí má před sebou určitě ještě deset až dvacet let. Podle konkrétní země.“

Zatímco energetika některých evropských zemí je totiž na uhlí závislá, jiné státy se bez něj celkem jednoduše obejdou. „Mnoho států je ale někde mezi. Trend posilování zelených zdrojů samozřejmě vnímáme, ale faktem je, že uhlí zůstává nezastupitelné. Nové uhelné elektrárny už se nejspíš stavět nebudou, ale nutit provozovatele předčasně vypínat ty současné by bylo nerozumné a nikde k tomu zatím ani nepřikročili,“ tvrdí ředitel Seven Energy.

Svoboda nicméně vysvětluje, že firma neplánuje jít cestou „rychle koupit, rychle prodat.“ „Naším záměrem jsou dlouhodobé investice. Přístup: Nakoupit, restrukturalizovat, a pak se ziskem za pár let prodat nezapadá do naší strategie," tvrdí rezolutně.

Pavel Tykač usiloval o významné akvizice v zahraniční energetice již dříve. Zájem měl například o německé doly a elektrárny Vattenfall, ty nicméně nakonec získala firma EPH podnikatele Daniela Křetínského. 

„Je třeba přiznat, že EPH tehdy bylo mnohem aktivnější, například i v jednání se všemi stakeholdery - s odboráři, těžaři, státem. Tehdy jsme neměli takovou kredibilitu,“ uvedl Svoboda jeden z důvodů, proč se Tykačovi nepodařilo tuto investici získat. To se však podle něj nyní změnilo. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud