Tykačovy námluvy s Číňany. Bude Bank of China financovat jeho nákupy v energetice? | info.cz

Články odjinud

Tykačovy námluvy s Číňany. Bude Bank of China financovat jeho nákupy v energetice?

Když začátkem tohoto týdne prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou CCTV oznámil, že by Bank of China mohla začít poskytovat úvěry českým firmám, nebylo příliš zřejmé, kdo by měl klientelu jedné ze čtyř největších bank v Číně tvořit. Po prvním dnu Zemanovy návštěvy v Asii je jasněji. Společnost Sev.en Energy Pavla Tykače podepsala memorandum právě s Bank of China.

„V podstatě to znamená, že pracují na tom, aby je mohli financovat. V zásadě o tom zahajují jednání,“ řekl INFO.CZ dobře informovaný zdroj, který se Zemanovy cesty do Číny účastní.

Tykač se v poslední době snaží se svou Sev.en Energy pronikat do zahraničí. Jeho zatím největší akvizicí je poloviční podíl v britsko-australské společnosti InterGen, v níž druhou polovinu vlastní velká čínská energetická společnost Huareng.

Podle informací INFO.CZ je pravděpodobné, že by Tykač spolu s Číňany mohl v blízké budoucnosti nakupovat další elektrárny. Sev.en Energy už před cestou do Číny oznámila, že se zajímá především o moderní technologie, které mají učinit provoz současných uhelných elektráren ekologičtější. Tykač má v Česku v současnosti čtyři hnědouhelné elektrárenské bloky.

„V partnerství se silnými čínskými bankami vidíme příležitost, jak do Evropy přivézt zajímavé investice do moderní energetiky,“ dodává generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud