Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uber se topí v problémech. Konkurence nemůže být šťastnější, zákazníci utíkají k ní

Uber se topí v problémech. Konkurence nemůže být šťastnější, zákazníci utíkají k ní

Podobně jako v minulosti opustil Steve Jobs svou vlastní společnost Apple, odchází nyní šéf a spoluzakladatel alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick. Stejně jako v případě nedobrovolného odchodu Steva Jobse v roce 1985 nebo Elona Muska z vlastního Paypalu v roce 2000, dotlačili Kalanicka k odchodu nespokojení investoři. Svoji roli v jeho případě ale sehrála i všemožná osobní pochybení a přešlapy.

Odchodu generálního ředitele předcházelo střídání dalších manažerských pozic. K tomu se navíc přidaly skandály, které společnost v posledních měsících doprovázely. Představenstvo spolu s Kalanickem opustil například i Bill Gurley, jehož firma Benchmark investovala do nadějného startupu už v roce 2011. Samotný Kalanick ustoupil poté, co od vedení společnosti obdržel dopis, ve kterém jej jeho vlastní firma na základně interního auditu vyznala, aby v Uberu snížil svůj rozhodovací vliv a rezignoval.

V reakci na doporučení si Kalanick na neurčitou dobu nahlásil dovolenou. Jako hlavní důvod k odpočinku ovšem uvedl nedávné tragické úmrtí své matky. Spoluzakladatel mocného startupu ovšem ve firmě zůstává jako člen správní rady.

Vedle toho má Uber za sebou i skandál s údajným sexuálním obtěžováním, na které jako první upozornila zaměstnankyně společnosti Suzan Fowlerová. Kauza sexuálního harašení stála například křeslo viceprezidenta Amita Singhala.

K tomu se přidaly i problémy také po technologické stránce. Intenzivní vývoj vlastních autonomních aut totiž zatím nepřináší uspokojivé výsledky. Flotilu robotických aut testuje Uber v několika amerických městech, kde se vozy v běžném provozu potýkají s nemalými problémy. I přes růst tržeb zůstává firma v masivní ztrátě, která loni činila 708 milionů dolarů. Ve srovnání s rokem 2015 se však snížila o 280 milionů. Na vině je zejména pokračující expanze na dosud neobsazené světové trhy.

Z překotného vývoje v nejhodnotnějším startupu světa, jehož hodnota se v současné době pohybuje nad 70 miliard dolary, se může těšit dvojka v segmentu sdílené přepravy - konkurenční Lyft. Zákazníků společnosti, pro níž je charakteristický růžový knír na přední masce auta, totiž stále přibývá.

Zatímco podíl Uberu na zámořském trhu sdílené osobní přepravy klesl loňských z 84 procent na 77 procent na konci května, počet jízd zprostředkovaných společností Lyft vzrostl v meziročním srovnání o 135 procent. Celkem má za první čtvrtletí letošního roku rostoucí firma na svém kontě více, než 70 milionů jízd.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744