Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda a města chtějí zatočit se sdíleným ubytováním AirBnb. Pronajímatele čekají pořádné problémy

Vláda a města chtějí zatočit se sdíleným ubytováním AirBnb. Pronajímatele čekají pořádné problémy

Velmi oblíbená služba pro takzvané sdílené bydlení AirBnb má v Česku namále. Vyplývá to z ankety INFO.CZ mezi starosty. Nelíbí se jim, že nemají přehled o ubytovaných hostech, stížnosti obyvatel na hlučné turisty a možné daňové úniky. V Praze se například shodují se stanoviskem primátorky Adriany Krnáčové, která se v pořadu Štrunc! vyslovila pro regulaci AirBnb. Zlomem má být novela zákona, kterou v současnosti chystá vláda. Městům má pomoci k lepšímu a účinějšímu výběru místních poplatků. Mimo jiné i za krátkodobé ubytování.

Myšlenka AirBnb je nadmíru jednouchá. Když žijete v bytě a nevyužíváte třeba jeden pokoj, nabídnete jej přes aplikaci turistům. Někteří nabízejí i celý byt. V Praze 1 se ceny pohybují kolem 2000 korun za noc v garsonce, pokoj vyjde na 800 korun. Podobné ceny lze nalézt i v městské části Praha 2. Turisté tak mohou výrazně ušetřit za hotel a pro hostitele jde o velmi zajímavý příjem. Někteří kvůli takovému výdělku neváhají nakupovat další nemovitosti a jen málokdo peníze za ubytování daní.  

Praha 1 v současnosti bojuje především se stížnostmi obyvatel na hlučné turisty, říká mluvčí radnice Veronika Blažková. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je třeba vytvořit jednotný legislativní rámec, třeba s využitím  zkušeností odjinud, například z Amsterdamu. „Tam platí, že prostřednictvím AirBnb lze pronajmout vlastní byt v jednom roce na nejvýše 60 dní. Dalším řešením je úprava legislativy tak, aby členové společenství vlastníků jednotek mohli většinovým hlasováním zamezit jinému členovi v pronajímání bytu přes AirBnb,“ říká Lomecký.

Podle něj je třeba reagovat na nové trendy a není žádoucí sdílené ubytování zcela zakázat. „Při hledání nových pravidel vzájemného soužití bychom nicméně neměli spoléhat pouze na restriktivní nástroje. AirBnb – podobně jako Uber – znamená nástup moderních metod a modelů obživy i trávení volného času, což platí zejména pro mladé lidi do pětatřiceti let. Jít bezhlavě proti trendům doby je podle mého názoru nerozumné a krátkozraké,“ dodává.

Problémy s Airbnb řeší také radnice Prahy 2. Té nejvíce vadí nabídka bytů v obecních bytech. „MČ Praha 2 v žádném případě nepodporuje ubytování prostřednictvím internetového portálu Airbnb v obecních domech,“ uvedla Michaela Mazancová, zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku pro Prahu 2.

Pokud nájemce sám byt užívá a přenechá například jen pokoj, jedná v souladu se zákonem. Pokud uzavírá smlouvu o ubytování, musí plnit podobné podmínky jako hotel. „Poskytování ubytovacích služeb je spojeno s celou řadou zákonných povinností, zejména s nutností vlastnit příslušné živnostenské oprávnění, platit příslušné místní poplatky, v případě ubytování cizinců hlásit ubytované osoby na cizinecké policii, vést hotelovou knihu a podobně,“ dodává Mazancová.

A tady problémy nekončí, ubytovací služby totiž může člověk poskytovat jen v prostorách, které jsou k tomuto účelu kolaudované, což drtivá většina bytů není. 

Finance a regulace

Kvůli regulaci ve městech po celém světě AirBnb už neroste tak překotně jako v minulosti. Švýcarská investiční banka analyzovala data ze 127 měst a přišla na to, že růst počtu inzerovaných bytů od října roku 2016 zpomaluje. Celosvětově přibýval počet nabídek ve zmiňovaný měsíc o ohromujících 110 procent, zatímco v únoru 2017 rostl už "jen" o 35 procent. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744