Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vladimir Putin nejbohatším člověkem planety? Možná vlastní až 200 miliard dolarů

Vladimir Putin nejbohatším člověkem planety? Možná vlastní až 200 miliard dolarů

Ředitel fondu Hermitage Capital Management a někdejší největší zahraniční investor v Rusku Bill Browder postavil ruského prezidenta Vladimira Putina do čela světových boháčů. Podle jeho propočtů vlastní Putin majetek až ve výši 200 miliard dolarů. To je trojnásobek toho, co vlastní spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, který je považován za nejbohatšího muže planety.

Nejbohatší obyvatel planety není zakladatel Microsoftu Bill Gates, ani španělský magnát Amancio Ortega, ale ruský prezident Vladimír Putin. Alespoň to tedy tvrdí ředitel fondu Hermitage Capital Management Bill Browder, který majetek ruského prezidenta odhaduje až na 200 miliard dolarů. To je téměř trojnásobek toho, co vlastní dlouholetý vládce žebříčku světových boháčů – Bill Gates.

Putin, který největší zemi světa vládne už 14 let, údajně vlastní až 58 letadel, sbírku hodinek v hodnotě půl milionu dolarů a dvacet paláců a rekreačních objektů. Jen jachta Olympia, kterou státníkovi po jeho zvolení měl věnovat ruský miliardář Roman Abramovich, má podle odhadů cenu 35 milionů dolarů. Dále by měl být utajovaným majitelem luxusní rezidence u Černého moře, jejíž cena dosahuje až jedné miliardy dolarů. Browder se domnívá, že velká část peněz, která během let putinovy vlády přitekla do ruského státního rozpočtu skočila na utajovaných kontech ve Švýcarsku. Ty převážně spravují Putinovi blízcí lidé.

Smělé odhady majetku Vladimíra Putina přitom nejsou ničím novým. Už v roce 2007 uvedl politický analytik Stanslav Belkovsky, že prezidentův majetek může dosahovat až ke 40 miliardám dolarů. Postupně odhady rostly až na 80 miliard, což je srovnatelné s bohatstvím právě Billa Gatese.

Časopis Forbes, který uznávaný žebříček nejbohatších obyvatel planety každoročně sestavuje však Vladimira Putina na svůj seznam zatím nepřidal. Forbes totiž světové státníky a diktátory na svůj list z principu nepřidává. Problémem také zůstává, že oficiálně svět o kompletím Putinově majetku neví. Pokud by byl ovšem pravdivý i nejnižší odhad o jeho výši, vyneslo by jej jeho bohatství mezi deset nejbohatších lidí.

Většinu majetku má Vladimir Putin držet v těžařských společnostech. Ve firmách Surgutneftegaz a Gazprom údajně vlastní 37 respektive 4,5 procentní podíly. Obchodník z komoditami Gunvor ovšem podobná tvrzení odmítá.

Samotný Putin v roce 2015 přiznal, že si za uplynulý rok vydělal 119 tisíc dolarů (2,9 milionu korun) a vlastní jen dva byty a garáž.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744