Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky

Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky
 

Na realitním trhu se velké míře vyskytuje zásadní nešvar. Spekulanti využívají rostoucí ceny nemovitostí a obchodují s rezervacemi na jednotlivé bytové jednotky. Můžou si tak přijít na miliony, informuje deník E15.

Ceny bytů v Česku prudce rostou nejen kvůli jejich nedostatku, ale i kvůli obří spekulační poptávce. Spekulanti v Praze navíc našli cestu, jak vydělávat, aniž by museli mít k dispozici miliony korun na nákup nemovitosti. Podepisují totiž u bytových projektů smlouvy o smlouvě budoucí, u nichž však zaplatí jen rezervační poplatek.

Zbytek sumy za byt se platí až po dokončení výstavby. Spekulanti tak mají čas smlouvy se ziskem přeprodat dalším kupcům. Realitní kancelář Svoboda & Williams má příklad dvoupokojového bytu v Praze-Libni. Na konci roku 2016 na něj byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí s cenou 3,1 milionu korun. Letos v červnu smlouva změnila majitele, ovšem s cenou 4,3 milionu. Zisk pro prodejce: 1,2 milionu korun.

„V minulých letech ceny nemovitostí prudce rostly o desítky procent. Jsou individuální spekulanti, kteří si například před rokem nebo dvěma zarezervovali nemovitosti ve výstavbě, případně v připravovaném projektu, a nyní tato práva na koupi zobchodovávají s vysokým výnosem,“ uvedl makléř Daniel Kotula z Re/Max City.

Pokračování článku na E15 >>> 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.