Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky | info.cz

Články odjinud

Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky

Vypočítavý kšeft se smlouvami na byty. Spekulanti je přeprodávají s milionovými zisky
 

Na realitním trhu se velké míře vyskytuje zásadní nešvar. Spekulanti využívají rostoucí ceny nemovitostí a obchodují s rezervacemi na jednotlivé bytové jednotky. Můžou si tak přijít na miliony, informuje deník E15.

Ceny bytů v Česku prudce rostou nejen kvůli jejich nedostatku, ale i kvůli obří spekulační poptávce. Spekulanti v Praze navíc našli cestu, jak vydělávat, aniž by museli mít k dispozici miliony korun na nákup nemovitosti. Podepisují totiž u bytových projektů smlouvy o smlouvě budoucí, u nichž však zaplatí jen rezervační poplatek.

Zbytek sumy za byt se platí až po dokončení výstavby. Spekulanti tak mají čas smlouvy se ziskem přeprodat dalším kupcům. Realitní kancelář Svoboda & Williams má příklad dvoupokojového bytu v Praze-Libni. Na konci roku 2016 na něj byla uzavřena smlouva o smlouvě budoucí s cenou 3,1 milionu korun. Letos v červnu smlouva změnila majitele, ovšem s cenou 4,3 milionu. Zisk pro prodejce: 1,2 milionu korun.

„V minulých letech ceny nemovitostí prudce rostly o desítky procent. Jsou individuální spekulanti, kteří si například před rokem nebo dvěma zarezervovali nemovitosti ve výstavbě, případně v připravovaném projektu, a nyní tato práva na koupi zobchodovávají s vysokým výnosem,“ uvedl makléř Daniel Kotula z Re/Max City.

Pokračování článku na E15 >>> 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud