Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Zastavit automobilem u fast foodu, vyzvednout si balíček s rychlým obědem a automaticky si nechat strhnout požadovanou částku ze zrcátka u auta. Taková je blízká budoucnost plateb podle Michala Přikryla, manažera korporátních produktů denního bankovnictví České spořitelny.

„Je dost pravděpodobné, že za několik let nebudeme platit u fast foodu nikoliv kartou nebo penězi, ale autem. Respektive zrcátkem, které bude nejblíž k tomu okénku,“ uvedl Přikryl na pracovní snídani zpravodajského serveru INFO.CZ, která se soustředila na téma bezpečnosti a ochrany dat.

Podle odborníka České spořitelny totiž v budoucnu budeme stále častěji nacházet na okolních produktech takzvaná API, metaforické brány, které slouží k připojení k platební síti. Ty budou například v automobilech nebo v chytrých ledničkách. Ty by pak podle scénářů z blízké budoucnosti mohly samy zjistit, které potraviny nám docházejí, automaticky je objednat a zaplatit.

Takový koncept je možný díky implementaci evropské směrnice PSD2, která umožňuje – pochopitelně po odsouhlasení spotřebitelem – přístup třetích stran k bankovním datům klienta. Ty mohou tohoto přístupu využít například při platbě za hamburger, ale i k sofistikovanějším účelům. „Za pět let budeme koukat, co všechno díky tomu budou moci banky a třetí strany dělat,“ tvrdí Přikryl.

Podle ředitele společnosti Lime Petra Dvořáka je implementace směrnice PSD2 to nejpodstatnější, co se v českém finančnictví v posledních deseti letech odehrálo. „Pokud to budu hodnotit od Sametové revoluce, tak jistě mělo technologicky větší přínos internetové bankovnictví, pak mobilní bankovnictví. Obchodně vidím přínos PSD2 v tom, že klienti bank získají více svobody a možností své požadavky realizovat mimo svou domovskou banku,“ uvedl Dvořák před časem v rozhovoru pro INFO.CZ.

S přístupem třetích stran k datům bank však souvisejí obavy neoprávněných přístupů. Hackeři by se totiž mohli zaměřovat právě na tyto „třetí strany“ a cílit na bankovní data. „Proto je pro nás bezpečnost dat naprostou prioritou,“ vysvětluje Přikryl.

„Chránit data klientů chceme za každou cenu. Když se nám nějaká ta třetí strana nebude líbit z hlediska compliance, tak ji přístup zavřeme. Budeme se tím sice vystavovat riziku postihu ze strany ČNB, ale to je pro nás menší problém, než že bychom data klientů vystavili riziku.“

Takový přístup ale budou podle Přikryla razit všechny české banky. „Budoucnosti není třeba se bát. Banky udělají vše pro to, aby ta data ochránily, třetí strany pak budou chtít, aby vše bylo pro koncového zákazníka co nejpohodlnější.“

Pracovní snídaně na téma Bezpečnost a ochrana dat byla poslední ze série odborných eventů serveru INFO.CZ, který proběhl před prázdninami. Ve druhé polovině roku zpravodajský server INFO.CZ a největší český mediální dům Czech News Center pořádají expertní konference na téma Češi ze Silicon Valley či pracovní snídani zabývající se budoucností kapitalismu (Více ZDE).

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232