Články odjinud

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Zastavit automobilem u fast foodu, vyzvednout si balíček s rychlým obědem a automaticky si nechat strhnout požadovanou částku ze zrcátka u auta. Taková je blízká budoucnost plateb podle Michala Přikryla, manažera korporátních produktů denního bankovnictví České spořitelny.

„Je dost pravděpodobné, že za několik let nebudeme platit u fast foodu nikoliv kartou nebo penězi, ale autem. Respektive zrcátkem, které bude nejblíž k tomu okénku,“ uvedl Přikryl na pracovní snídani zpravodajského serveru INFO.CZ, která se soustředila na téma bezpečnosti a ochrany dat.

Podle odborníka České spořitelny totiž v budoucnu budeme stále častěji nacházet na okolních produktech takzvaná API, metaforické brány, které slouží k připojení k platební síti. Ty budou například v automobilech nebo v chytrých ledničkách. Ty by pak podle scénářů z blízké budoucnosti mohly samy zjistit, které potraviny nám docházejí, automaticky je objednat a zaplatit.

Takový koncept je možný díky implementaci evropské směrnice PSD2, která umožňuje – pochopitelně po odsouhlasení spotřebitelem – přístup třetích stran k bankovním datům klienta. Ty mohou tohoto přístupu využít například při platbě za hamburger, ale i k sofistikovanějším účelům. „Za pět let budeme koukat, co všechno díky tomu budou moci banky a třetí strany dělat,“ tvrdí Přikryl.

Podle ředitele společnosti Lime Petra Dvořáka je implementace směrnice PSD2 to nejpodstatnější, co se v českém finančnictví v posledních deseti letech odehrálo. „Pokud to budu hodnotit od Sametové revoluce, tak jistě mělo technologicky větší přínos internetové bankovnictví, pak mobilní bankovnictví. Obchodně vidím přínos PSD2 v tom, že klienti bank získají více svobody a možností své požadavky realizovat mimo svou domovskou banku,“ uvedl Dvořák před časem v rozhovoru pro INFO.CZ.

S přístupem třetích stran k datům bank však souvisejí obavy neoprávněných přístupů. Hackeři by se totiž mohli zaměřovat právě na tyto „třetí strany“ a cílit na bankovní data. „Proto je pro nás bezpečnost dat naprostou prioritou,“ vysvětluje Přikryl.

„Chránit data klientů chceme za každou cenu. Když se nám nějaká ta třetí strana nebude líbit z hlediska compliance, tak ji přístup zavřeme. Budeme se tím sice vystavovat riziku postihu ze strany ČNB, ale to je pro nás menší problém, než že bychom data klientů vystavili riziku.“

Takový přístup ale budou podle Přikryla razit všechny české banky. „Budoucnosti není třeba se bát. Banky udělají vše pro to, aby ta data ochránily, třetí strany pak budou chtít, aby vše bylo pro koncového zákazníka co nejpohodlnější.“

Pracovní snídaně na téma Bezpečnost a ochrana dat byla poslední ze série odborných eventů serveru INFO.CZ, který proběhl před prázdninami. Ve druhé polovině roku zpravodajský server INFO.CZ a největší český mediální dům Czech News Center pořádají expertní konference na téma Češi ze Silicon Valley či pracovní snídani zabývající se budoucností kapitalismu (Více ZDE).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud