Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Za pět let budeme u fast foodu platit zrcátkem u auta, zaznělo na eventu INFO.CZ

Zastavit automobilem u fast foodu, vyzvednout si balíček s rychlým obědem a automaticky si nechat strhnout požadovanou částku ze zrcátka u auta. Taková je blízká budoucnost plateb podle Michala Přikryla, manažera korporátních produktů denního bankovnictví České spořitelny.

„Je dost pravděpodobné, že za několik let nebudeme platit u fast foodu nikoliv kartou nebo penězi, ale autem. Respektive zrcátkem, které bude nejblíž k tomu okénku,“ uvedl Přikryl na pracovní snídani zpravodajského serveru INFO.CZ, která se soustředila na téma bezpečnosti a ochrany dat.

Podle odborníka České spořitelny totiž v budoucnu budeme stále častěji nacházet na okolních produktech takzvaná API, metaforické brány, které slouží k připojení k platební síti. Ty budou například v automobilech nebo v chytrých ledničkách. Ty by pak podle scénářů z blízké budoucnosti mohly samy zjistit, které potraviny nám docházejí, automaticky je objednat a zaplatit.

Takový koncept je možný díky implementaci evropské směrnice PSD2, která umožňuje – pochopitelně po odsouhlasení spotřebitelem – přístup třetích stran k bankovním datům klienta. Ty mohou tohoto přístupu využít například při platbě za hamburger, ale i k sofistikovanějším účelům. „Za pět let budeme koukat, co všechno díky tomu budou moci banky a třetí strany dělat,“ tvrdí Přikryl.

Podle ředitele společnosti Lime Petra Dvořáka je implementace směrnice PSD2 to nejpodstatnější, co se v českém finančnictví v posledních deseti letech odehrálo. „Pokud to budu hodnotit od Sametové revoluce, tak jistě mělo technologicky větší přínos internetové bankovnictví, pak mobilní bankovnictví. Obchodně vidím přínos PSD2 v tom, že klienti bank získají více svobody a možností své požadavky realizovat mimo svou domovskou banku,“ uvedl Dvořák před časem v rozhovoru pro INFO.CZ.

S přístupem třetích stran k datům bank však souvisejí obavy neoprávněných přístupů. Hackeři by se totiž mohli zaměřovat právě na tyto „třetí strany“ a cílit na bankovní data. „Proto je pro nás bezpečnost dat naprostou prioritou,“ vysvětluje Přikryl.

„Chránit data klientů chceme za každou cenu. Když se nám nějaká ta třetí strana nebude líbit z hlediska compliance, tak ji přístup zavřeme. Budeme se tím sice vystavovat riziku postihu ze strany ČNB, ale to je pro nás menší problém, než že bychom data klientů vystavili riziku.“

Takový přístup ale budou podle Přikryla razit všechny české banky. „Budoucnosti není třeba se bát. Banky udělají vše pro to, aby ta data ochránily, třetí strany pak budou chtít, aby vše bylo pro koncového zákazníka co nejpohodlnější.“

Pracovní snídaně na téma Bezpečnost a ochrana dat byla poslední ze série odborných eventů serveru INFO.CZ, který proběhl před prázdninami. Ve druhé polovině roku zpravodajský server INFO.CZ a největší český mediální dům Czech News Center pořádají expertní konference na téma Češi ze Silicon Valley či pracovní snídani zabývající se budoucností kapitalismu (Více ZDE).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744