Zaměstnanců ve sdílených podnikových službách přibývá. Vliv má především robotická automatizace | info.cz

Články odjinud

Zaměstnanců ve sdílených podnikových službách přibývá. Vliv má především robotická automatizace

Centra sdílených služeb jsou střediska, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem, například účetnictví, IT, nákup nebo lidské zdroje. Podle ABSL se dá očekávat, že do roku 2020 bude v oboru v ČR působit 100 000 lidí. Počet zaměstnanců v takzvaných sdílených podnikových službách loni v Česku stoupl na 89 tisíc. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace Association of Business Service Leaders in the Czech Republic (ABSL). 

Organizace uvedla, že loni rostla v Česku nejvíce podniková centra zabývající se službami v informačních technologií, výzkumu a vývoji a v logistice. Průměrně v jednom centru pracuje 385 zaměstnanců, meziročně o 50 více. Zvýšil se také počet jazyků, kterými se v centrech hovoří. Celkem jich je 33, nově přibyly litevština a japonština.

S dalším rozšiřováním počítá v následujících letech 81 procent českých center podnikových služeb. „Velkou roli v tomto ohledu hrají technologie, zejména robotická automatizace, která umožňuje eliminovat rutinní práci a věnovat pozornost výzkumu a vývoji, komunikaci se zákazníky či designování nových služeb,“ uvedl dnes ředitel ABSL Jonathan Appleton.

Odborníci předpovídají, že během tří let by mělo být 50 až 60 procent pracovních pozic v podnikových službách nahrazeno technologiemi. Podle ABSL se tím sice zpomalí růst oboru, díky robotice se však objevují nové typy služeb, jako je například analýza a interpretace dat.

Podle prognózy Vize 2025, kterou připravili odborníci z center podnikových služeb ve spolupráci s ABSL a firmami Deloitte a Randstad, se celý obor bude stále více orientovat na výzkum a vývoj a IT služby. „Pro zachování konkurenceschopnosti České republiky v této oblasti je nyní potřeba úžeji zaměřit vzdělávací systém na informatiku, technologie a inovace. Tyto priority by se přitom měly týkat už základních škol,“ uvedl Appleton.

Potřebná je podle něj také užší spolupráce akademického světa s podniky, aby se učební plány přizpůsobovaly požadavkům trhu a součástí vzdělávání byly povinné stáže. Vláda by zase měla podporovat technologický rozvoj, ať už daňovou politikou či zakládáním podnikatelských inkubátorů či startupů, dodal.

ABSL sdružuje společnosti z oboru sdílených podnikových služeb. Vznikla v roce 2013 s cílem podporovat firmy z této oblasti, pomáhat s rozvojem aktivit subjektů v tomto segmentu. ABSL také poskytuje podporu zahraničním investorům, kteří chtějí v ČR zřídit svá centra podnikových služeb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud