Zaměstnanců ve sdílených podnikových službách přibývá. Vliv má především robotická automatizace | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaměstnanců ve sdílených podnikových službách přibývá. Vliv má především robotická automatizace

Zaměstnanců ve sdílených podnikových službách přibývá. Vliv má především robotická automatizace

Centra sdílených služeb jsou střediska, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem, například účetnictví, IT, nákup nebo lidské zdroje. Podle ABSL se dá očekávat, že do roku 2020 bude v oboru v ČR působit 100 000 lidí. Počet zaměstnanců v takzvaných sdílených podnikových službách loni v Česku stoupl na 89 tisíc. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace Association of Business Service Leaders in the Czech Republic (ABSL). 

Organizace uvedla, že loni rostla v Česku nejvíce podniková centra zabývající se službami v informačních technologií, výzkumu a vývoji a v logistice. Průměrně v jednom centru pracuje 385 zaměstnanců, meziročně o 50 více. Zvýšil se také počet jazyků, kterými se v centrech hovoří. Celkem jich je 33, nově přibyly litevština a japonština.

S dalším rozšiřováním počítá v následujících letech 81 procent českých center podnikových služeb. „Velkou roli v tomto ohledu hrají technologie, zejména robotická automatizace, která umožňuje eliminovat rutinní práci a věnovat pozornost výzkumu a vývoji, komunikaci se zákazníky či designování nových služeb,“ uvedl dnes ředitel ABSL Jonathan Appleton.

Odborníci předpovídají, že během tří let by mělo být 50 až 60 procent pracovních pozic v podnikových službách nahrazeno technologiemi. Podle ABSL se tím sice zpomalí růst oboru, díky robotice se však objevují nové typy služeb, jako je například analýza a interpretace dat.

Podle prognózy Vize 2025, kterou připravili odborníci z center podnikových služeb ve spolupráci s ABSL a firmami Deloitte a Randstad, se celý obor bude stále více orientovat na výzkum a vývoj a IT služby. „Pro zachování konkurenceschopnosti České republiky v této oblasti je nyní potřeba úžeji zaměřit vzdělávací systém na informatiku, technologie a inovace. Tyto priority by se přitom měly týkat už základních škol,“ uvedl Appleton.

Potřebná je podle něj také užší spolupráce akademického světa s podniky, aby se učební plány přizpůsobovaly požadavkům trhu a součástí vzdělávání byly povinné stáže. Vláda by zase měla podporovat technologický rozvoj, ať už daňovou politikou či zakládáním podnikatelských inkubátorů či startupů, dodal.

ABSL sdružuje společnosti z oboru sdílených podnikových služeb. Vznikla v roce 2013 s cílem podporovat firmy z této oblasti, pomáhat s rozvojem aktivit subjektů v tomto segmentu. ABSL také poskytuje podporu zahraničním investorům, kteří chtějí v ČR zřídit svá centra podnikových služeb.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.