Zeman obhájcem jádra. Volá po nových elektrárnách | info.cz

Články odjinud

Zeman obhájcem jádra. Volá po nových elektrárnách

Prezident by prý uvítal, aby se o stavbě nových zdrojů rozhodlo co nejdřív a aby to byla příležitost předně pro české firmy. Podle mluvčího Škody JS to řekl na setkání se šéfy firmy.

„Při jednání podpořil hlavně jadernou energetiku. Uvedl, že je v Česku důležitý nový jaderný zdroj,“ dodal k tomu předseda představenstva Škody JS Josef Perlík. Na setkání se zaměstnanci firmy pak prezident zopakoval svůj názor, že budoucností energetiky nejsou tzv. alternativní zdroje.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá předloni schválený Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Vládní výbor pro jadernou energetiku se zatím neshodl na formě financování nového jaderného bloku v Česku.

Podle finančního ředitele firmy JS Škoda Jana Kleisnera prezident slíbil politickou podporu rozvoji jaderné energetiky a průmyslu. „Bavili jsme se také o proexportních aktivitách, které jsou teď pro každou firmu velmi klíčové,“ uvedl Perlík. Cestou je podle něj podpora z pohledu financování i mezivládních vztahů.

Firma má mimo jiné šanci účastnit se dostavby jaderné elektrárny v Jordánsku a dodávek služeb a prací pro íránskou elektrárnu Búšehr. Podle Perlíka bude záležet na tom, jak velký by to byl objem zakázky.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud