ANALÝZA: Zapomeňte na Huawei a jádro, Babiš bude s Trumpem řešit především obranu | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Zapomeňte na Huawei a jádro, Babiš bude s Trumpem řešit především obranu

Přestože v Česku převládá dojem, že si premiér Andrej Babiš vysloužil pozvání do Bílého domu, kde bude ve čtvrtek mluvit s Donaldem Trumpem, kvůli tvrdému postoji vůči čínské firmě Huawei, realita je poněkud jiná. Podle informací INFO.CZ se velká část několikadenní návštěvy ministerského předsedy ve Spojených státech bude točit především kolem obrany a role Česka v NATO. Napovídá tomu i složení české delegace, jejímiž členy jsou náměstek ministra obrany Jakub Landovský a bývalý velvyslanec ČR při NATO i EU a současný náměstek ministerstva zahraničí pro bezpečnost Martin Povejšil.

Babiš se s Trumpem setká ve čtvrtek odpoledne v Oválné pracovně Bílého domu a potom se oba muži i se svými delegacemi přesunou na téměř hodinové uzavřené jednání. Na něm kromě výše jmenovaných Čechů nebude chybět prakticky žádná z výrazných postav současné Trumpovy administrativy. Kromě viceprezidenta Mikea Pence, ministra zahraničí Mikea Pompea a velmi výrazného poradce Johna Boltona nebude chybět ani vrchní ředitelka pro evropské a ruské záležitosti Národní bezpečnostní rady Fiona Hillová.

Mimořádně zajímavá žena je jednou z největších amerických odbornic na ruského prezidenta Vladimira Putina, je ostatně spoluautorkou knihy Mr. Putin: Operative in Kremlin (Putin: Agent v Kremlu). Trump měl v minulosti s Hillovou spory, ale když se naposledy setkal s Putinem v Helsinkách, odbornice na Rusko už u toho nechyběla.

Převaha obranné a bezpečnostní agendy je patrná i z dalšího Babišova programu ve Spojených státech. Členům Americké obchodní komory představí Národní inovační strategii České republiky a hned několik hostů přítomných tomuto setkání stojí za pozornost. Je to také jediný moment, který lze spojit s děním kolem čínské společnosti Huawei, protože se jej bude účastnit šéf americké společnosti Cisco v Česku Michal Stachnik. Cisco je hlavním konkurentem Huawei ve výstavbě telekomunikační infrastruktury, ale není důvod, proč by se Babiš nemohl setkat se Stachnikem i v ČR. 

Prezentaci Babiše bude ovšem přihlížet i celá řada dalších amerických investorů, mimo jiné i zástupce společnosti Bell Helicopter, která se bude pravděpodobně ucházet o prodej vojenských vrtulníků UH-1Y české armádě. Zástupce této firmy nebude chybět ani na speciálním setkání premiéra s americkými investory. Ze zbrojařů se jej bude účastnit i zástupkyně Lockheed Martin či zástupce Oshkosh Defense, což je firma, která zvítězila v tendru na dodávku lehkých pancéřovaných vozů Oshkosh L-ATV americké armádě.

Pokud mnozí očekávali, že se Američané budou zajímat i o možnost podílet se na případné dostavbě jaderných elektráren v Temelíně či Dukovanech, mohou být zklamáni. Kromě přítomnosti ministra energetiky Ricka Perryho na jednání s Trumpem, se premiér zjevně nesetká ani s nikým ze společnosti Westinghouse či kýmkoliv jiným, kdo by se stavbou jaderných elektráren zabýval.

Je zřejmé, že Bílý dům vsadil vše na jednu kartu, kterou je obrana a Severoatlantická aliance (NATO). Trump dlouhodobě kritizuje spojence, že neinvestují do obrany dostatečné finanční prostředky. Ani Česko dlouhodobě neplní svůj závazek ročních investic do obrany v objemu dvou procent hrubého domácího produktu. Češi v tom ovšem nejsou zdaleka sami a některé členské státy NATO jsou v ještě horší pozici.

Američané zase nepochybně oceňují podporu, které se od Česka dostává Izraeli. Trump dlouhodobě patří mezi americké prezidenty, kteří židovský stát podporovali a podporují nejvíce. Jeho postoje jsou pohledu české diplomacie poměrně blízké a američtí politici to umí napříč demokratickou i republikánskou stranou ocenit. Babiše tak čeká nejen setkání s vedením velmi vlivného Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, ale i jednání se zástupci amerických židovských organizací.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud