ANO nemá žádný plán B, pokud se nedomluví s ČSSD a komunisty | info.cz

Články odjinud

ANO nemá žádný plán B, pokud se nedomluví s ČSSD a komunisty

ANO podle svých představitelů nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM. Zástupci nejsilnějšího parlamentního hnutí to uvedli v dnešních diskusních pořadech.

"Žádnou variantu B nemáme, ale pracujeme na tom, aby byla zajímavá varianta A pro naše členy i členy ČSSD," uvedl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu Partie televize Prima.

Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v Otázkách Václava Moravce v České televizi odmítla možnost, že by hnutí oslovilo kvůli vládní spolupráci SPD Tomia Okamury, pokud by ČSSD například v plánovaném vnitrostranickém referendu odmítla koaliční spojenectví. Nebyla ale s ohledem na výsledky voleb nakloněna prostému sesazení SPD ze sněmovních funkcí.

O tyto změny žádá ČSSD s ohledem na kontroverzní výroky členů hnutí Tomia Okamury a také v souvislosti s tím, aby nebyla dosavadní neformální koalicí ANO, SPD a KSČM přehlasována. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček uvedl, že zástupci SPD by neměli být ve vlivných orgánech Sněmovny. Musíme mít záruky, že nás ta 115tková koalice přehlasovávat nebude.

„Jestli si to neprosadí, je u mě mrtvej Homolka"

"Jestli si to pan předseda (Hamáček) neprosadí, tak je u mě mrtvej Homolka," parafrázoval výrok ze známého českého filmu předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něho existují i jiné varianty řešení bez hlasů komunistů a extremistů, naráží to ale na "neřízenou ambici jedince, aby byl premiérem". Lidovcům, stejně jako sociálním demokratům vadí trestně stíhaný člen vlády. "Volby nerozhodují o tom, jestli je někdo vinen nebo nevinen," uvedl Bělobrádek k poznámce Pokorné Jermanové, že Babiš v loňských volbách dostal nejvíc preferenčních hlasů.

Za "úsměvnou spekulaci" označila místopředsedkyně ANO informaci, že by v případě krachu jednání mohl prezident Miloš Zeman sestavením vlády pověřit nynější ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). "Karla Šlechtová je člověk, který jde za svým. Pokud by měla být tím, kdo by byl pověřen, tak to rozhodně nebude naše politická nominace," uvedla Pokorná Jermanová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud