Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chce mimořádná víza pro cizince. Neintegrují se a budou pracovat načerno, varují kritici

Babiš chce mimořádná víza pro cizince. Neintegrují se a budou pracovat načerno, varují kritici

Až se poslanci v září vrátí do sněmovních lavic, čeká je projednání novely cizineckého zákona. Vládní návrh vzbuzuje kritiku. Někteří aktéři navrhovali během meziresortního řízení jeho úplné stažení. Ministerstvo vnitra do něj navíc až po skončení tohoto procesu – a tedy bez jakékoliv diskuse – přidalo možnost tzv. mimořádných pracovních víz. Ta jde proti smyslu integrace cizinců, o které premiér Andrej Babiš a jeho kabinet často mluví.

V září by měl zákon projít prvním čtením v poslanecké sněmovně. Podle informací INFO.CZ by se pak na konci téhož měsíce, případně v říjnu měl dostat na program bezpečnostního výboru, do jehož gesce spadá.

Poslanci budou muset kromě dalších bodů posoudit i možnost mimořádných pracovních víz. Ta by měla Česku zajistit přísun zaměstnanců, po nichž volají podniky kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti.

Jen v případě nedostatku lidí

„Vláda bude moci v reakci na situaci na trhu práce nařízením dočasně aktivovat vydávání mimořádného pracovního víza a stanovit mimo jiné zdrojové země, ekonomická odvětví a objem migrace. Nařízení vlády tak umožní flexibilně reagovat na situaci na trhu práce. Vydávání víz bude ukončeno v případě následného dostatku českých pracovníků na trhu práce,“ píše se v důvodové zprávě zákona, který předkládá ministerstvo vnitra.

Pro podniky by to znamenalo zjednodušené najímání pracovníků z vybraných zemí. V případě propadu ekonomiky by se pak Česko mohlo cizinců opět rychle „zbavit“.

Cizinci by totiž mohli do tuzemska přijít maximálně na jeden rok. Vízum nebude možné prodlužovat, pouze o něj zažádat znovu. Cizinec z něj ani nebude moct podat žádost o jiné pobytové oprávnění nebo požádat o sloučení rodiny. Zjednodušeně řečeno: přijde na základě rozhodnutí vlády na krátkou jasně ohraničenou dobu a bez možnosti to jakkoli změnit.

„Hospodářská komora České republiky (HK ČR) podporuje každý krok, který usnadní firmám podnikajícím v České republice získávání pracovní síly ze zahraničí. Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti se často jedná o jedinou možnost, jak může firma nového pracovníka získat. Toto vízum by cizinci umožnilo v České republice dočasně pracovat s tím, že po jeho skončení se znovu vrátí do země původu. Je vydáváno na základě nařízení vlády a má tak tu výhodu, že vláda s jeho pomocí může reagovat na aktuální situaci na trhu práce,“ komentuje návrh pro INFO.CZ Miroslav Diro z HK ČR.

Proč se integrovat?

Část odborníků ale varuje, že krok jde proti integraci, o jejíž potřebě vláda nejen Babišovými ústy opakovaně mluví. I samotná novela v dalším oddílu zavádí povinné integrační kurzy.

„Cirkulární migrace, kterou ministerstvo vnitra v rámci mimořádných pracovních víz navrhuje, je ta nejhorší možná migrace z hlediska integrace. Pokud cizinec ví, že je v tuzemsku pouze na rok, nemá žádnou motivaci se integrovat. Pro obyvatele v okolí podniků to může být problém,“ zmiňuje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. „Je to opak toho, co Česko říká, tedy, že chceme rodiny a lidi, kteří se touží v tuzemsku dlouhodobě usadit,“ dodává.

Podle odborníků navíc povede tento systém k tomu, že cizinci v Česku zůstanou i poté, co jim vízum skončí a spadnou do zóny práce na černo. Nejasné také je, na základě čeho bude vláda v praxi o nařízení rozhodovat.

Řada připomínek

Premiér Andrej Babiš mluvil o snadnějším zaměstnávání cizinců skrze mimořádná víza na začátku června po návštěvě generálního ředitelství úřadu práce. Na otázky INFO.CZ, proč návrh neprošel standardním meziresortním připomínkovým řízením, ministerstvo vnitra v pondělí neodpovědělo.

V meziresortním řízení, které začalo již před volbami loni na podzim, se přitom sešlo několik zásadních připomínek k navrhovaným kvótám na ekonomickou migraci i povinným integračním kurzům. Už zmiňovaná Hospodářská komora dokonce napsala, „že předložený materiál by měl být stažen a podroben široké diskuzi o nutnosti navržených změn“.

Podle dokumentu s výčtem připomínek, který má INFO.CZ k dispozici, měla k původnímu návrhu, který vypracovalo ministerstvo vnitra ještě pod vedením Milana Chovance (ČSSD), připomínky i některá ministerstva, Svaz průmyslu a dopravy ČR i další aktéři.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1