Babiš chce mimořádná víza pro cizince. Neintegrují se a budou pracovat načerno, varují kritici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chce mimořádná víza pro cizince. Neintegrují se a budou pracovat načerno, varují kritici

Babiš chce mimořádná víza pro cizince. Neintegrují se a budou pracovat načerno, varují kritici

Až se poslanci v září vrátí do sněmovních lavic, čeká je projednání novely cizineckého zákona. Vládní návrh vzbuzuje kritiku. Někteří aktéři navrhovali během meziresortního řízení jeho úplné stažení. Ministerstvo vnitra do něj navíc až po skončení tohoto procesu – a tedy bez jakékoliv diskuse – přidalo možnost tzv. mimořádných pracovních víz. Ta jde proti smyslu integrace cizinců, o které premiér Andrej Babiš a jeho kabinet často mluví.

V září by měl zákon projít prvním čtením v poslanecké sněmovně. Podle informací INFO.CZ by se pak na konci téhož měsíce, případně v říjnu měl dostat na program bezpečnostního výboru, do jehož gesce spadá.

Poslanci budou muset kromě dalších bodů posoudit i možnost mimořádných pracovních víz. Ta by měla Česku zajistit přísun zaměstnanců, po nichž volají podniky kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti.

Jen v případě nedostatku lidí

„Vláda bude moci v reakci na situaci na trhu práce nařízením dočasně aktivovat vydávání mimořádného pracovního víza a stanovit mimo jiné zdrojové země, ekonomická odvětví a objem migrace. Nařízení vlády tak umožní flexibilně reagovat na situaci na trhu práce. Vydávání víz bude ukončeno v případě následného dostatku českých pracovníků na trhu práce,“ píše se v důvodové zprávě zákona, který předkládá ministerstvo vnitra.

Pro podniky by to znamenalo zjednodušené najímání pracovníků z vybraných zemí. V případě propadu ekonomiky by se pak Česko mohlo cizinců opět rychle „zbavit“.

Cizinci by totiž mohli do tuzemska přijít maximálně na jeden rok. Vízum nebude možné prodlužovat, pouze o něj zažádat znovu. Cizinec z něj ani nebude moct podat žádost o jiné pobytové oprávnění nebo požádat o sloučení rodiny. Zjednodušeně řečeno: přijde na základě rozhodnutí vlády na krátkou jasně ohraničenou dobu a bez možnosti to jakkoli změnit.

„Hospodářská komora České republiky (HK ČR) podporuje každý krok, který usnadní firmám podnikajícím v České republice získávání pracovní síly ze zahraničí. Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti se často jedná o jedinou možnost, jak může firma nového pracovníka získat. Toto vízum by cizinci umožnilo v České republice dočasně pracovat s tím, že po jeho skončení se znovu vrátí do země původu. Je vydáváno na základě nařízení vlády a má tak tu výhodu, že vláda s jeho pomocí může reagovat na aktuální situaci na trhu práce,“ komentuje návrh pro INFO.CZ Miroslav Diro z HK ČR.

Proč se integrovat?

Část odborníků ale varuje, že krok jde proti integraci, o jejíž potřebě vláda nejen Babišovými ústy opakovaně mluví. I samotná novela v dalším oddílu zavádí povinné integrační kurzy.

„Cirkulární migrace, kterou ministerstvo vnitra v rámci mimořádných pracovních víz navrhuje, je ta nejhorší možná migrace z hlediska integrace. Pokud cizinec ví, že je v tuzemsku pouze na rok, nemá žádnou motivaci se integrovat. Pro obyvatele v okolí podniků to může být problém,“ zmiňuje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. „Je to opak toho, co Česko říká, tedy, že chceme rodiny a lidi, kteří se touží v tuzemsku dlouhodobě usadit,“ dodává.

Podle odborníků navíc povede tento systém k tomu, že cizinci v Česku zůstanou i poté, co jim vízum skončí a spadnou do zóny práce na černo. Nejasné také je, na základě čeho bude vláda v praxi o nařízení rozhodovat.

Řada připomínek

Premiér Andrej Babiš mluvil o snadnějším zaměstnávání cizinců skrze mimořádná víza na začátku června po návštěvě generálního ředitelství úřadu práce. Na otázky INFO.CZ, proč návrh neprošel standardním meziresortním připomínkovým řízením, ministerstvo vnitra v pondělí neodpovědělo.

V meziresortním řízení, které začalo již před volbami loni na podzim, se přitom sešlo několik zásadních připomínek k navrhovaným kvótám na ekonomickou migraci i povinným integračním kurzům. Už zmiňovaná Hospodářská komora dokonce napsala, „že předložený materiál by měl být stažen a podroben široké diskuzi o nutnosti navržených změn“.

Podle dokumentu s výčtem připomínek, který má INFO.CZ k dispozici, měla k původnímu návrhu, který vypracovalo ministerstvo vnitra ještě pod vedením Milana Chovance (ČSSD), připomínky i některá ministerstva, Svaz průmyslu a dopravy ČR i další aktéři.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.