Babiš hodnotí dohodu Merkelová-Seehofer: Dali najevo, že migranti nemají právo vybrat si žít v Německu | info.cz

Články odjinud

Babiš hodnotí dohodu Merkelová-Seehofer: Dali najevo, že migranti nemají právo vybrat si žít v Německu

Premiér Andrej Babiš na svém twitterovém účtu komentoval pondělní dohodu mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem ohledně jejich sporu o migraci. Kompromis zažehnal zásadní rozpory v německé koalici a zřejmě odvrátil její pád.

Babiš k pondělní dohodě uvedl, že Německo tak dalo „jasně najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo v Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu“. „Snad to Itálie a Řecko pochopí a zavřou hranice,“ dodal předseda vlády, který v posledních týdnech silně akcentuje boj s migrací.

Kompromisní dohoda spočívá především v tom, že kancléřka souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vraceni.

Poslanec ČSSD Ondřej Veselý ČTK řekl, že kompromis znamená posun v postoji Německa. "Znamená to, že Německo už netahá migranty do Evropy," uvedl. Krok bude podle něj i zpětnou vazbou pro země, odkud migranti do Evropy míří. "Bude jasné, že už to není otevřená náruč, že nemají chodit v takových počtech," řekl člen sněmovního evropského výboru. Česka se podle něj vracení migrantů nedotkne, protože není zemí, kde by žádali o azyl poprvé.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK sdělil, že kompromis řeší vnitropolitickou situaci v Německu. "Očekávám, že podobný režim nastaví i Rakousko a možná i další země. A předpokládám také, že se nebude jednat o krátkodobé řešení. Bohužel. Doplatí na to především turisté, lidé cestující přes hranici za prací a dopravci," napsal Ženíšek v textové zprávě.

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský by raději hledal společná evropská řešení. "Pokud se bude řešení evropského problému nechávat na řešení jednotlivých států, bude výsledek vždy složitější, dražší a obavám se i v konečném důsledku oslabující EU i Česko," napsal Farský ČTK.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud