Babiš je jasný. Do vedení patří i Macura a Vokřál, nepochybuje Aleš Juchelka | info.cz

Články odjinud

Babiš je jasný. Do vedení patří i Macura a Vokřál, nepochybuje Aleš Juchelka

V 9:00 začal sněm ANO, jehož delegáti, kterých se na pražský Chodov sjelo 236, rozhodnou o novém vedení strany či o kandidátech hnutí pro volby do Evropského parlamentu. Hned z kraje celodenní akce hovořil náš politický reportér Vratislav Dostál s poslancem hnutí Alešem Juchelkou. Co od pátého celostátního sněmu v danou chvíli nejsilnější politické formace čeká? Kdo podle něj pronikne do vedení a kam bude programově v budoucnu směřovat? I o tom jsme s ním v bleskovém rozhovoru hovořili.

S čím jste na sněm přijel?

Jsem zvědavý, jak dopadne volba nového vedení, samozřejmě až na volbu předsedy, jehož zvolení je dopředu jasné (Andrej Babiš nemá protikandidáta, pozn. red.). Nejsem ale ten, který hlasuje, nejsem delegát sněmu, byl jsem sem pouze pozván jako host, neboť jsem poslanec.

Přesto: jste z Ostravy. Očekáváte, že se do vedení dostane váš primátor Tomáš Macura?

Pevně tomu věřím. Náš primátor patří dlouhodobě mezi názorově jasně čitelné a konzistentní politiky. Navíc s ním ve všem hlavním souhlasím, nejen proto ho v kandidatuře do vedení podporuji.

Tomáš Macura byl v posledních dnech v médiích hodně aktivní. Pokud jsem to správně pochopil, budoucnost hnutí ANO spatřuje politicky mírně napravo. Co o tom soudíte?

I já v tento posun pevně doufám. Hovořilo se o tom také na nedávné ideové konferenci, kterou právě Tomáš Macura společně s Petrem Vokřálem z Brna nedávno uspořádali. A myslím si, že drtivá většina poslanců i členů hnutí podobný programový posun podporuje. Faktem ale je, že nyní – pokud jde o vládu – musíme brát v potaz stávající politickou konstelaci.

Když už jste zmínil Petra Vokřála, patří i on do vedení hnutí? Obhájí post místopředsedy?

Také Petr Vokřál do vedení patří. Je to výrazná a schopná osobnost, věřím proto, že nějaké uplatnění v hnutí najde…

Je to příští ministr?

To nevím…

Delegáti rozhodnou také o kandidátce pro volby do europarlamentu. Jak bude vypadat?

Pokud jde o její čelo, myslím, že mezi favority patří stávající europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Osobně preferuji paní Dlabajovou.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud