Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš láká KSČM. V řadě oblastí si rozumí, podporu pro vládu si ale zatím nedojednal

Babiš láká KSČM. V řadě oblastí si rozumí, podporu pro vládu si ale zatím nedojednal
Andrej Babiš jednal se zástupci KSČM o podpoře či toleranci své menšinové vlády. Strany si podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa v řadě oblastí rozumí, dohodu ale zatím nenašly. Komunisté počítají, že se s Babišem ještě jednou sejdou a uslyší od něj, jak se staví k jejich prioritám. Odlišné pohledy zatím mají například na bezpečnost. KSČM jako dosud jediná ze sněmovních stran naznačuje vstřícný postoj vůči menšinovému kabinetu. O důvěře vládě se bude hlasovat 10. ledna, komunisté se rozhodnou v předvečer tohoto data.

Šéf komunistů Vojtěch Filip zopakoval, že poslanci KSČM jsou ochotni za určitých okolností tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše. Dál ale platí, že má řadu podmínek. Dnes s premiérem řešili, v čem se jejich programy překrývají.

„My jsme našli společné body, kde máme společné priority,“ konstatoval Filip. Jedná se podle něj o ochranu nerostného bohatství či vodních zdrojů. Podobně je pro komunisty důležitým tématem třeba zákon o obecném referendu.

Na konto schváleného programového prohlášení vlády Filip uvedl, že se mu některé body zdály povrchní a nesrozumitelné.

KSČM počítá s tím, že se s Babišem ještě jednou sejde. 9. ledna se mají možnou tolerancí vlády zabývat špičky strany. 10 se má o důvěře kabinetu hlasovat. Do té doby si chtějí komunisté vyjasnit, zda hnutí ANO dostatečně přistoupilo na jimi deklarované priority.

Starostové ani ČSSD vládu nepodpoří

Po KSČM Babiš jednal ještě s někdejším koaličním partnerem ČSSD. Úřadující předseda strany Milan Chovanec po jednání řekl, že strana menšinovou vládu nepodpoří. „Kdyby chtěl vážně debatovat o podpoře vlády, tak nebude jednat formou diktátu,“ uvedl Chovanec.

Dopoledne vyjednavači hnutí ANO jednali s hnutím STAN. To důvěru kabinetu nedá. Starostům vadí, že premiér Andrej Babiš (ANO) byl obviněn v případu farmy Čapí hnízdo, nechtějí být také spojováni s KSČM a s SPD, které spolu s ANO prosadily rozdělení funkcí ve Sněmovně.

Včera Babiše odmítla rovněž ODS a KDU-ČSL. Zítra má jednat s SPD, Piráty a s TOP 09.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744