Články odjinud

Babiš láká KSČM. V řadě oblastí si rozumí, podporu pro vládu si ale zatím nedojednal

Babiš láká KSČM. V řadě oblastí si rozumí, podporu pro vládu si ale zatím nedojednal
Andrej Babiš jednal se zástupci KSČM o podpoře či toleranci své menšinové vlády. Strany si podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa v řadě oblastí rozumí, dohodu ale zatím nenašly. Komunisté počítají, že se s Babišem ještě jednou sejdou a uslyší od něj, jak se staví k jejich prioritám. Odlišné pohledy zatím mají například na bezpečnost. KSČM jako dosud jediná ze sněmovních stran naznačuje vstřícný postoj vůči menšinovému kabinetu. O důvěře vládě se bude hlasovat 10. ledna, komunisté se rozhodnou v předvečer tohoto data.

Šéf komunistů Vojtěch Filip zopakoval, že poslanci KSČM jsou ochotni za určitých okolností tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše. Dál ale platí, že má řadu podmínek. Dnes s premiérem řešili, v čem se jejich programy překrývají.

„My jsme našli společné body, kde máme společné priority,“ konstatoval Filip. Jedná se podle něj o ochranu nerostného bohatství či vodních zdrojů. Podobně je pro komunisty důležitým tématem třeba zákon o obecném referendu.

Na konto schváleného programového prohlášení vlády Filip uvedl, že se mu některé body zdály povrchní a nesrozumitelné.

KSČM počítá s tím, že se s Babišem ještě jednou sejde. 9. ledna se mají možnou tolerancí vlády zabývat špičky strany. 10 se má o důvěře kabinetu hlasovat. Do té doby si chtějí komunisté vyjasnit, zda hnutí ANO dostatečně přistoupilo na jimi deklarované priority.

Starostové ani ČSSD vládu nepodpoří

Po KSČM Babiš jednal ještě s někdejším koaličním partnerem ČSSD. Úřadující předseda strany Milan Chovanec po jednání řekl, že strana menšinovou vládu nepodpoří. „Kdyby chtěl vážně debatovat o podpoře vlády, tak nebude jednat formou diktátu,“ uvedl Chovanec.

Dopoledne vyjednavači hnutí ANO jednali s hnutím STAN. To důvěru kabinetu nedá. Starostům vadí, že premiér Andrej Babiš (ANO) byl obviněn v případu farmy Čapí hnízdo, nechtějí být také spojováni s KSČM a s SPD, které spolu s ANO prosadily rozdělení funkcí ve Sněmovně.

Včera Babiše odmítla rovněž ODS a KDU-ČSL. Zítra má jednat s SPD, Piráty a s TOP 09.

 

Články odjinud