Babiš musí dobudovat většinu s ČSSD a KSČM, jinak riskuje zásadní porážku, varuje politolog | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš musí dobudovat většinu s ČSSD a KSČM, jinak riskuje zásadní porážku, varuje politolog

Babiš musí dobudovat většinu s ČSSD a KSČM, jinak riskuje zásadní porážku, varuje politolog

Ještě týden zbývá sociálním demokratům na to, aby v referendu rozhodli o vládním angažmá po boku Andreje Babiše a s podporou komunistů. Pro šéfa hnutí ANO ale už teď skončilo období klidu. Zlomovým okamžikem bylo jeho opětovné středeční jmenování premiérem, jak pro INFO.CZ vysvětluje politolog Ladislav Cabada. „To před něj staví nutnost po dlouhé době relativního klidu vyvinout daleko více iniciativy k dobudování provládní většiny v parlamentu. Druhý neúspěch při hlasování o důvěře vládě by znamenal zásadní Babišovu porážku, a té se bude chtít téměř za každou cenu vyhnout,“ uvažuje Cabada.

Cabada nepochybuje, že je Zemanův tah se jmenováním premiéra ještě předtím, než skončí referendum sociálních demokratů, dvojím tlakem. Za prvé na samotného předsedu hnutí ANO Babiše: „Jmenováním mu sděluje, že prezidentovi nezáleží na tom, jakou většinu v dolní komoře získá a tedy, že pokud do vlády nevstoupí ČSSD, měl by se vrátit k prezidentem podporovanému projektu spolupráce mezi hnutím ANO, KSČM a Okamurovou SPD.“

Za druhé se podle Cabady jedná i o vzkaz pro ČSSD. „Pokud jde o sociální demokracii, je to pro ni jasné sdělení, že pokud ve vnitrostranickém referendu nepodpoří vstup do vlády, octne se definitivně mimo hru,“ říká politolog.

Bez rizik podle Cabady není ani jeden ze dvou výše zmíněných scénářů, se kterými podle všeho předseda hnutí pracuje. „Pořád tu je riziko v podobě KSČM, jež nutně vládu podpořit nemusí,“ upozorňuje politolog a připomíná, kterak se sociální demokraté svým způsobem od spolupráce s komunisty snaží distancovat a vyzývají Andreje Babiše, aby se s nimi domluvil pouze na platformě ANO a KSČM, tedy aby je z jejich dohod vynechal. 

ČSSD ale nemůže popřít, že právě na KSČM by závisela i její budoucnost. Pokud sociální demokraté na vstup do kabinetu kývnou, bude to totiž právě odchod komunistických poslanců ze sálu Sněmovny při hlasování o důvěře, co umožní vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociálních demokratů.

A pokud ČSSD v referendu vstup do vlády neschválí, bude se Babiš nejspíš muset vrátit ke spolupráci s SPD a KSČM, tedy k alianci, která spolehlivě funguje na půdě dolní komory již od voleb. „Koalici ANO a ČSSD s podporou KSČM osobně vidím jako silně problematickou, protože KSČM se rozhodně nedokázala zbavit všech příměsí neostalinismu a antiliberalismu,“ upozorňuje v tomto ohledu Cabada.

Hovoří v této souvislosti o Martě Semelové, která považuje Klementa Gottwalda za dobrého politika a naopak například odmítá uznat, že Milada Horáková byla obětí politické zvůle a agrese komunistického režimu. Ačkoli už Semelová nesedí ve sněmovně, Cabada připomíná, že je ještě pořád zaměstnankyní aparátu strany. A podobně smýšlející komunisté mají ve straně celé své křídlo.

Navzdory těmto námitkám má politolog za to, že pokud nemá dojít k předčasným volbám, lze alianci složenou z hnutí ANO, ČSSD a komunistů označit za nejlepší z nejhorších realistických řešení. „Druhým nejhorším jsou zřejmě předčasné volby, třetím pak na hraně ústavy lavírující prezidentská, či tzv. úřednická vláda, jakou byla v minulosti vláda Jiřího Rusnoka.“

Řádově kritičtější je pak k onomu druhému či záložnímu scénáři, který počítá také s SPD. „Případná koalice na půdorysu spolupráce hnutí ANO nejen s komunisty, ale také s radikálním a v mnoha projevech svých politických představitelů i extrémistickým hnutím SPD, by představovala velmi antiliberální koktejl,“ uvažuje Cabada. Podle jeho slov by taková vláda existující vedle proputinovského a pročínského prezidenta poškodila image ČR v zahraničí, tedy dominantně v západní Evropě. „A to takovým způsobem, že by nás jasně vrhla do jednoho pytle se silně antiliberálními režimy v Polsku a Maďarsku,“ uzavírá politolog.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.