Babiš nevyloučil změny ve vládě. Potvrdil také, že bude opět kandidovat na lídra ANO | info.cz

Články odjinud

Babiš nevyloučil změny ve vládě. Potvrdil také, že bude opět kandidovat na lídra ANO

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své količní vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

"Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu," uvedl premiér. "Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry," podotkl. Filip v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k ministerstvu dopravy. Podle Babiše musí Ťok ve vedení resortu přitvrdit. "A já přitvrdím taky," prohlásil. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

ČT uvedla, že podle Filipa premiér přislíbil, že vládu obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. ČSSD se ale případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. "Sociální demokracie žádné změny nechystá," řekl v ČT Hamáček.

Babiš také potvrdil, že bude v polovině února opětovně kandidovat na předsedu ANO. Podpořil také dosavadního prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka a označil ho za klíčového člověka. 

"Ano, budu," uvedl Babiš na dotaz, zda hodlá opětovně kandidovat do vedení svého hnutí. Faltýnek, který na sněmu bude obhajovat svou stranickou pozici, má podle Babiše "určitě" jeho podporu. "Pan Faltýnek je pro mě klíčový člověk který řeší Sněmovnu, které já se moc nevěnuju," uvedl předseda vlády. Babiš a Faltýnek patří podle průzkumů k nejpopulárnějším politikům.

Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu koncem loňského června, někteří její členové už se ale obměnili. Ještě během července ve vedení ministerstva spravedlnosti Jan Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO) a na ministerstvu práce a sociálních věcí Petra Krčála nahradila Jana Maláčová (oba ČSSD). Malá i Krčál skončili kvůli podezření, že se ve svých závěrečných vysokoškolských pracích dopustili plagiátorství.

Petříčka jmenoval Zeman ministrem zahraničí v polovině října, když před tím odmítl do funkce jmenovat kandidáta sociální demokracie, europoslance Miroslava Pocheho. Úřad proto dočasně vedl Hamáček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud