Babiš po jednání s Orbánem: „Není možné, aby pašeráci určovali, kdo bude v Evropě žít“ | info.cz

Články odjinud

Babiš po jednání s Orbánem: „Není možné, aby pašeráci určovali, kdo bude v Evropě žít“

Maďarský premiér Viktor Orbán se v Praze sešel s českým protějškem Andrejem Babišem. Jednali spolu o migraci či hospodářské spolupráci obou zemí. Maďarský premiér se dnes sejde i s předsedy obou parlamentních komor a kardinálem Dominikem Dukou, odpoledne ho na zámku v Lánech přijme i prezident Miloš Zeman. 

„Konečně se náš vojenský průmysl postavil na nohy,“ řekl Babiš, podle kterého české zbrojní firmy investují i v Maďarsku. „Chceme našim přátelům nabízet naše skvělé výrobky,“ řekl.

Orbán označil obranný průmysl za dynamicky se rozvíjející segment česko-maďarské spolupráce. „Není to jen byznys, má to svou hloubku. Spolupráci v této oblasti mohou vytvořit jen země, mezi kterými je důvěra bezvýhradná,“  uvedl. Budapešť podle něj už nakoupila česká vojenská letadla a má zájem o další obranné zakázky.

Oba premiéři také potvrdili stanoviska svých zemí v otázce migrace a vzájemně si poděkovali za podporu, kterou si Praha a Budapešť vyjadřují v rámci tématu na úrovni Evropské unie. Orbán ocenil i české odmítnutí připravovaného globálního paktu OSN o migraci, od kterého předtím odstoupilo i Maďarsko. Podpořil naopak aktivity zemí visegradské skupiny, kam kromě Česka a Maďarska patří Slovensko a Polsko, které se v rámci boje s nelegální migrací dohodly na nákupu lodí pro libyjskou pobřežní stráž a zvažují rozšíření takové pomoci na Maroko a Tunisko.

„Není možné, abychom měli v Evropě 700 tisíc ilegálních migrantů, kteří porušili zákon. Není možné, aby pašeráci, kteří v roce 2016 vydělali 5,7 miliardy euro, určovali, kdo bude v Evropě pracovat a žít,“ zdůraznil český premiér.  

 Oba premiéři po společném jednání kritizovali Evropskou komisi, která je podle nich příliš politickým orgánem. Podle nich by nová komise, která vznikne příští rok po evropských volbách, měla být spíše strážcem unijních smluv, politické rozhodnutí by mělo připadnout ve větší míře národním státům. „Chceme, aby se Evropská komise a Evropa změnily, aby byl větší hlas členských států,“ řekl Babiš.

Babiš naposledy navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Maďarský premiér je v Česku poprvé od jmenování Babiše premiérem. Po schůzce v Kramářově vile se Babiš s Orbánem přesunuli na pracovní oběd do Hrzánského paláce.

V Praze se maďarský premiér sejde ještě s předsedy obou komor Parlamentu a s kardinálem Dominikem Dukou, a na zámku v Lánech ho odpoledne přijme prezident Miloš Zeman.

Zeman se hodlá při schůzce Orbánovi a maďarskému ministru zahraničí omluvit za to, že Petříček chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout mezi jinými také velvyslanectví v Budapešti. Změna se má uskutečnit od nového roku. Prezident ve čtvrtek v televizi Barrandov řekl, že navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud